Aktualizováno Index spotřebitelské důvěry sestavovaný Conference Board v říjnu meziměsíčně nečekaně klesá na 97,6 bodů (-5 b. m/m), což je horší výsledek než trhem očekávaná hodnota 102,9 bodu. Září bylo revidováno mírně dolů na konečných 102,6 b. z dříve uváděných 103 b.
Slabší výsledek celkového indexu má na svědomí zhoršení na úrovni hodnocení současné situace i budoucích očekávání. Zejména (ne)spokojenost se současnými podmínkami (příslušný subindex -8,2 b. m/m na 112,1 b., což je největší propad od ledna 2013) stojí za zářiovým poklesem. Zhoršený výhled do budoucna má potom na vývoj celkového indexu menší podíl.
Při hodnocení současných podmínek se zvýšil podíl respondentů, kteří uvedli, že podmínky pro podnikání se zhoršily. Důležitou informaci přináší také statistika o pracovních místech. Poslední dva měsíce přinesly negativní překvapení v počtu nově vytvořených pozic, a proto jsou údaje o situaci na trhu práce v dnešním reportu o to více sledované. V říjnu se na 25,8 procenta (+0,9 p.b. m/m) zvýšil podíl Američanů považujících nalezení nové práce za velmi obtížné. Současně se snížilo procento respondentů, kteří odpověděli, že volných pozic je dostatek (-2,6 p.b. m/m na 22,2 %). Positivní zprávou pro spotřebitele sice zůstávají nízké ceny ropy/pohonných hmot, ty však nedokáží převážit obavy o ztrátu zaměstnání.
Výhled do budoucna (pro příštích 6M) je smíšený a odhalil, že ubývá Američanů plánujících koupi automobilu, zvyšuje se však podíl těch, kteří zvažují nákup domu, či vybavení pro domácnost. Inflační výhled v horizontu jednoho roku zůstává beze změny na úrovni 5,1 % a respondenti očekávají také pokračující růst svých příjmů. V horizontu jednoho roku čeká růst úrokových sazeb z dílny Fedu 62,7 % dotázaných (m/m -1,3 p.b.), vyšší ceny akcií předpokládá 30,8 % Američanů (m/m +1,9 p.b.).
O dnešní nepříjemné překvapení na úrovní celkového indexu se postaralo hlavně zhoršení při hodnocení současné situace amerických domácností, konkrétně pak podmínek na pracovním trhu. Zvyšují se obavy o nalezení nové práce, což koresponduje s nižší tvorbou pozic v americké ekonomice. Celkově sice zůstávají američtí spotřebitelé positivně naladěny, avšak část optimismu z léta už vyprchala. Říjnový report otevírá 4Q s nepříliš positivními výsledky, slabší důvěra by mohla nahlodat spotřebu domácností – motor ekonomického růstu v USA. Podporu pro brzký růst sazeb v dnešní zprávě Conference Board Fed zřejmě také nenajde. Dolar nechávají zveřejněná data bez výraznější reakce.