Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman o inflaci a „severských“ důkazech nefunkčnosti eurozóny

Krugman o inflaci a „severských“ důkazech nefunkčnosti eurozóny

12.06.2015 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Martin Feldstein je překvapen z toho, že i přes velký růst monetární báze nedošlo ke zvýšení inflace. Takový vývoj ale v prostředí nulových sazeb vůbec překvapivý není, na což řada z nás poukazovala od samého počátku. Tradiční IS-LM model predikuje, že současná politika Fedu nebude mít na inflaci velký dopad. Navíc máme s podobnou situací dobré empirické zkušenosti: Japonsko se o kvantitativní uvolňování pokoušelo už dříve a výsledek byl následující (v grafu je vyznačen vývoj monetární báze a vývoj indexu spotřebitelských cen v Japonsku):

k1

Je pro mě stále záhadou, proč řada relativně umírněných konzervativních ekonomů podobné argumenty v roce 2009 odmítala. Chápu, že politika může některé lidi donutit k tomu, že riziko vysoké inflace vidí všude kolem. Důkazy z Japonska jsou ale tím nejjasnějším argumentem, který jsem kdy viděl. Nyní se navíc nacházíme v době, kdy už by mělo být jasné, že ekonomové jako Bernanke, Woodford či Eggertsson měli od počátku pravdu i v případě USA. Ale pro někoho je absence inflace prostě stále záhadou.

Finsko jako důkaz nefunkčnosti eurozóny

Na FT jsem četl zajímavý příběh o problémech Finska. Používaná čísla jsou ale úplně mylná a zdá se, že si někdo plete mzdy a jednotkové náklady práce. Pokud se podíváme na data z Conference Board, zjistíme, že ve Finsku dochází k prudkému růstu jednotkových nákladů práce. Příčinou však není nárůst mezd, ale kolaps produktivity ve výrobním sektoru. Tento příběh má ovšem širší rozsah, protože ukazuje, že problém eura se už nedotýká jen jihu měnové unie. Dobře na tom totiž nejsou ani země na severu, které mají jinak silnou pozici ohledně zadlužení a jejich náklady půjček se drží nízko. Týká se to Finska, Dánska (které euro nepoužívá, ale jeho měna je na něj navázána) a Nizozemí.

Co se konkrétně děje? V případě Finska jde o klasický problém asymetrického šoku v měnové oblasti, která není optimální. Země má dva hlavní exportní sektory, prvním z nich je vývoz dřeva, druhým je Nokia. U obojího došlo ke kolapsu a měl by následovat pokles domácích mezd, který by umožnil návrat na ztracené trhy. Finsko ale nemá vlastní měnu a změna proto musí přijít ze strany pomalé a bolestivé vnitřní devalvace. Problémem eura není fiskální nezodpovědnost a dokonce ani kapitálové toky. Celý projekt je od samého počátku omyl a bude generovat další krize v případě, že se Evropa dostane přes tu současnou.

Graf porovnává změnu HDP na hlavu v evropských zemích z let 2007–2014. Nejlépe si v tomto srovnání vede Slovensko, za ním stojí Malta a Německo. Ve většině ostatních zemí došlo k poklesu reálného produktu na hlavu, největší propad nastal v Řecku a na Kypru:

k2

Pravda o Lotyšsku

Olivier Blanchard přednesl v roce 2013 na Brookings Panel obsáhlou analýzu ekonomiky Lotyšska. Hodně lidí se tehdy divilo, proč této malé zemi věnuje tolik pozornosti. Šlo ale o to, že Lotyšsko bylo typickým příkladem země, která sleduje údajně úspěšnou politiku fiskální konsolidace. Řada z nás tehdy tvrdila, že o žádný úspěch nejde – skutečně dobrou zprávou v té době byl rychlý růst produktivity a ten byl hlavně odrazem toho, jak tato chudá země doháněla zbytek Evropy. Podívejme se na to, jak si nyní vede Lotyšsko ve srovnání s další malou ekonomikou, která ale sledovala hodně rozdílnou politiku – v grafu vidíme vývoj produktu Lotyšska a Islandu. Nenajdeme tam nic, co by ospravedlňovalo oslavy fiskálního utahování.

k3

Zdroj: NYTimes







Čtěte více:

Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – sektor Healthcare
12.06.2015 11:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...
Krátkodobé investiční tipy - Evropské akcie stále letí!
11.06.2015 13:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...
Průmysl v eurozóně - nepatrný dubnový růst zaostává za očekáváními
12.06.2015 11:16
Průmyslová výroba v eurozóně letos zatím vykazuje střídavé úspěchy. Du...

Váš názor
  •  
    12.06.2015 15:59

    Zajímavé by bylo přidat do srovnání vývoj zadlužení a platební bilance. Ukázalo by se, kdo má zdravější základy pro růst do budoucna.
    kadanfm
  •  
    12.06.2015 15:36

    A ještě jeden technický detail - srovnání 2007-2014 vypadá účelově a omlouvám se za to sprofanované slovo, které politici tak rádi zneužívají. Zahrnuje dva roky boomu a 6 let krize/post-boomového období. Buď by mělo srovnání začít od roku 2008, čímž by ukázalo propad a jeho následné dobíhání, nebo by mělo ukázat celé předchozí období boomu plus krizové období. Takovouhle logikou si třeba vyberu srovnání 2010 a 2013 a budu tvrdit, že daná země dynamicky roste. Klidně opomenu, že pořád ještě nedohnala předchozí pokles.
    Vlado
  •  
    12.06.2015 15:33

    Dánsko má vlastní měnu, Finsko má euro a v tabulce, která prezentuje změnu HDP na hlavu 2007-2014 jsou na tom obě země prakticky stejně - v čem je tedy selhání eura ve Finsku ve srovnání s pozitivním přínosem vlastní měny v Dánsku? Nějak mi to uniká.
    Vlado
    • Dánska koruna
      12.06.2015 15:54

      je prý navázána na Euro. Já to nevím, ale v článku je to zmíněno.
      kadanfm
  • Kucíííí
    12.06.2015 14:47

    Iceland není Irsko :o) "v grafu vidíme vývoj produktu Lotyšska a Irska".
    Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
19.07.2024
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)