Aktualizováno Průmyslová výroba v eurozóně letos zatím vykazuje střídavé úspěchy. Dubnový výkon takovým úspěchem nebyl, neboť růst dosáhl pouze nepatrných 0,1 procenta. Hodně už naznačila národní čísla z posledního zhruba týdne, podle nichž se dalo usoudit, že konsensus na úrovni 0,4 procenta naplněn nebude. I pokud národní data vezmeme do úvahy, je podle nás výsledek ještě mírně horší.
Relativně dobře na tom byla v dubnu výroba zboží dlouhodobé spotřeby a kapitálového zboží, mírný růst vidíme také u výroby meziproduktů. Naproti tomu ale dál padala výroba energie a klesat začala produkce zboží běžné spotřeby.
Meziročně je výroba v průmyslu vyšší o 0,8 procenta, což znamená zpomalení z 2,1 v předchozím měsíci. Regionálně mezi tahouny sektoru zůstalo Španělsko a Irsko, ale jejich příspěvky klesly. Celková čísla tentokrát popohnal vzhůru také německý průmysl, zatímco slabší výsledky vykázaly Francie s Itálií a také Nizozemsko.
Dubnové statistiky z průmyslu vypadaly zprvu dobře, především po zveřejnění německých dat. Poté ale optimismus ochladila čísla z Francie a Itálie a jejich výkon rozhodl o celkovém zhoršení dynamiky. Ačkoli jde pouze o krátkodobé statistiky, právě tyto dvě země a jejich problémy s konkurenceschopností znamenají omezení pro oživení eurozóny. Co se týče tržních implikací dnešních dat, ty podle nás nebudou významné, neboť odchylka od očekávání nebyla velká a souhrnná průmyslová výroba za EMU není pro trhy zásadním reportem.