Pro vstup do pozice a pro identifikaci vhodného okamžiku snad neexistuje jednodušší pomůcka, které by mohli investoři (nejen) na forexovém trhu využít, než základní svíčkové formace. Tyto formace vycházejí z obchodování na základě price-action a investorovi toho mohou o trhu mnohé napovědět, a to zejména o akuální náladě investorů, o oslabování býků či naopak jejich zvýšeném apetitu po nákupech. V kombinaci s některým z dalších nástrojů technické analýzy (například s vhodným oscilátorem, který identifikuje přeprodané či překoupené úrovně) se tak může jednat o velmi zajímavý nástroj.
Doji svíčky
Doji svíčky se v grafu vykreslí v situaci, kdy se otevírací a zavírací cena liší jen velmi málo. Tato svíčka naznačuje velké váhání investorů o následujícím směru – nakupující a prodávající se ocitají téměř v rovnováze a nepřevládá ani jeden ze směrů. Doji svíčky mohou naznačovat oslabování aktuálního směřování či trendu, je tedy zřejmé, že mohou indikovat jak vstup do nové pozice po oslabeném trendu, nebo naopak uzavření pozice po již proběhlém pohybu.

Inside a outside svíčky
Jedná se taktéž o svíčky, které značí oslabování aktuálního trendu. Vše je možné ilustrovat na inside baru, který je používanější a obvyklejší, než outside bar. O inside baru mluvíme v situaci, kdy je na trhu vykreslena svíčka, která zcela pohlcuje svíčku následující. Jinými slovy, minimum svíčky 1 je níže, než minimum svíčky 2, a maximum svíčky 1 je výše, než maximum svíčky 2. Tato formace může opět znamenat oslabování nakupujících či prodávajících, což se projeví v nižší volatilitě a tedy v grafickém rozpětí dané svíčky. Outside bar nastává v situaci opačné – první svíčka je zcela pohlcena svíčkou následující.

Je také nutné dodat, že čím více inside barů se v grafu zobrazí po sobě, tím je signál průkaznější a spolehlivější, k takové situaci se však na delších timeframech dochází velmi zřídka.
Pin bary
Pin bary mohou nastat v několika variantách. Jedná se o formace, kdy je svíčka vykreslena velmi nesouměrně, tedy například pokud svíčce zcela chybí (nebo je velmi zanedbatelný) horní nebo spodní knot. Tato formace naznačuje oslabování býků či medvědů a taktéž předpovídá obrat směřování trhu. Vyskytují se na vrcholech či dnech trendů a pokud je tento signál doplněn o některý z dalších potvrzovacích signálů, jedná se o velmi spolehlivý ukazatel. Známe několik formací, které můžeme na trhu pozorovat, například:

U pin barů (shooting star, hammer, hanging man...) také záleží na délce těla svíčky a knotu. Čím je tělo svíčky menší a čím je jeden knot delší než druhý, tím více je signál průkazný.
Jak bylo řečeno, v praktickém obchodování jsou formace doji, pin bary a inside/outside svíčky velmi praktické a jednoduché k použití, investor se však musí naučit využívat je ideálně v kombinaci s některým z dalších ukazatelů technické analýzy, který by vyloučil falešné signály, nebo naopak tyto formace potvrdil.
Také je nutné mít na paměti, že čím delší timeframe použijeme, tím použitelnější (či spolehlivější) tyto formace jsou. Jinými slovy – čím delší časový horizont zvolíme, tím jsou signály poskytované těmito svíčkami průkaznější. Shooting star na denním grafu tedy bude mít mnohem vyšší váhu a pravděpodobnost úspěchu, než na grafu s timeframem m15. Toto je ostatně patrné i z letmého pohledu na graf, kdy na timeframu s kratší periodou je možné k vidění mnohem větší množství těchto signálů, než na timeframu s periodou delší.