„Naše schopnost vytvářet hotovost je taková, že si prostě nemůžeme dovolit někde otevírat doly,“ uvedl finanční ředitel (79 CZK, 1,28%) Marek Jelínek v rozhovoru pro HN a připustil zpoždění projektu Debiensko proti původnímu plánu. Firma ale nadále věří v strategičnost tohoto projektu a vyjednává proto s několika partnery, kteří by jí s rozvojem polského dolu pomohli.
„Myslím, že to není pravděpodobné,“ odpověděl Marek Jelínek na dotaz Hospodářských novin ohledně reálnosti původně plánovaného spuštění projektu Debiensko v roce 2017. „Sami v současnosti nejsme schopni do projektu nasypat velké množství investic,“ dodal finanční ředitel . Jednání se subjekty, které by se na dalším rozvoji projektu mohly podílet již podle něho vede, ale jsou ve „velmi rané fázi, vždyť začala někdy na konci loňského roku“.
Projekt polského uhelného dolu Debiensko, jehož další rozvoj byl minulý rok přerušen kvůli přezkoumání a spekulovalo se o možnosti jeho uzavření podle nadále figuruje ve výhledu do budoucna. „Technický přezkum projektu Debiensko byl dokončen,“ uvedla společnost minulý týden spolu s výsledky za loňský rok. Dodala, že letos plánuje do projektu investiční výdaje ve výši 10 mil. EUR na nákup nemovitostí na povrchu a provedení hodnotové analýzy. Rozšiřování těžby na dole Karviná podle firmy pokračuje podle plánu.
„Musíte si uvědomit, že v Debiensku je 190 milionů tun uhlí, z nichž zhruba 85 procent tvoří koksovatelné uhlí, a to typ, který již teď ve střední Evropě chybí a nadále chybět bude,“ řekl Jelínek v rozhovoru pro HN. K strategičnosti projektu podle něho přispívá i fakt, že „Debiensko je uprostřed trhu, na který uhlí půjde“.
Každou vytěženou tunu uhlí máme prodanou dopředu
Těžební firma NWR minulý týden vykázala za poslední kvartál loňského roku rekordní ztrátu. Doprovodné komentáře představenstva ale ukazují na víru v obrat v tomto čtvrtletí. „V prvním čtvrtletí prodáváme koksovatelné uhlí za cenu, která je asi o 2,5 až 3 procenta lepší než v posledním kvartále loňského roku. Rádi bychom to viděli jako doklad toho, že jsme se odrazili ode dna,“ potvrdil dnes Marek Jelínek. Na jiném místě rozhovoru dodal, že společnost loni netlačí poptávka, nýbrž právě světové ceny uhlí, které klesaly v každém čtvrtletí roku 2012.
Optimismu ale nesdílejí analytici rakouské bankovní skupiny Raiffeisen, kteří se v dnešní zprávě pro klienty nechali slyšet, že středoevropské těžaře čeká další tlak, jelikož neočekávají žádný výrazný odraz cen energetického uhlí ode dna. „Nedávný masivní pokles (-20 % y/y) firmou smluvených cen energetického uhlí (celá zpráva) pro letošní rok znamená dodávky nejlevnějšího uhlí na trhu a nevěstí nic dobrého pro rok 2014,“ doplnili analytici.
Koksovatelné uhlí je podle Marka Jelínka v regionu nedostatkovou surovinou. „Každou tunu uhlí, kterou vyprodukujeme, máme již dlouho dopředu prodanou,“ uvedl finanční ředitele NWR s tím, že do střední Evropy se ročně kvůli převisu poptávky dovážejí asi čtyři miliony tun uhlí.
Akvizice cestou k růstu
Marek Jelínek již včera uvedl, že má v rozvaze hodně hotovosti, která leží bez užitku. Za její nejvýnosnější využití považuje financování akvizic. Podpořil tak dřívější slova šéfa představenstva . Gareth Penny totiž v pondělí uvedl, že firma se poohlíží po možných akvizicích dolů včetně těch v USA.
Společnost minulý týden spolu s výsledky za poslední kvartál loňského roku uvedla, že má unikátní pozici, díky níž může využít příležitosti a vyplnit mezeru v rostoucí poptávce po koksovatelném uhlí v Evropě. Těžař proto vypracoval nové dlouhodobé strategické cíle do roku 2017. Hodlá zdvojnásobit prodej koksovatelného uhlí v Evropě na 10 mil. tun ročně prostřednictvím mixu těžebních projektů a marketingových aktivit, a to včetně možného zapojení dovozu zámořského uhlí a akvizicí nových projektů.
„Máme seznam příležitostí, které sledujeme a vyjednáváme o nich,“ uvedl dnes Jelínek, ale odmítl možné akviziční cíle dále upřesnit. „Při vyhodnocování příležitostí jsme velmi opatrní. Shodou okolností jsme asi před čtyřmi dny předčasně ukončili vyjednávání čistě na základě toho, že jsme otestovali uhlí, o kterém nám výrobce tvrdil, že má nějaké parametry, a nám se zdálo, že jsou trochu jiné,“ ilustroval finanční ředitel jednání o potenciálních akvizicích.
(Zdroj: HN, Bloomberg, NWR, Raiffeisen)