Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skandál s LIBOR kolem Barclays se obrací, míří na vládní místa a do Bank of England

Skandál s LIBOR kolem Barclays se obrací, míří na vládní místa a do Bank of England

04.07.2012 13:44, aktualizováno: 4.7. 17:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Skandál kolem banky Barclays se začal obracet a může nakonec dopadnout na oficiální místa. Banka se brání tím, že hlásit nižší mezibankovní úrokové sazby LIBOR ji za výbuchu finanční krize na podzim 2008 přiměly náznaky z centrální banky a vlády, jimž šlo o udržení stability bankovního sektoru. Kvůli manipulaci se sazbami v minulých letech už tento týden rezignovali nejvyšší šéfové Barclays a banka musela zaplatit rekordní pokuty americkým a britským úřadům. 

Úřady v Británii a USA obvinily několik bank z Evropy, USA a Japonska včetně Barclays, že manipulovaly se sazbami LIBOR. Za ně si banky půjčují mezi sebou peníze na londýnském peněžním trhu a sazba pak slouží po celém světě jako měřítko dalších úroků

Odstoupivší šéf banky Bob Diamond na dnešním parlamentním slyšení předložil dokument, který vrhá stín na předního člena Bank of England (BOE) i na tehdejší labouristickou vládu. Nynější viceprezident BOE Paul Tucker stejně jako "přední vládní činitelé" podle něj věděli, že britské banky úmyslně hlásí nižší sazby LIBOR, než za jaké si jsou schopny půjčovat. Tucker mluvil s Diamondem 29. října 2008 a řekl mu, že Whitehall (sídlo vládních úřadů) je znepokojen vysokými sazbami Barclays, protože jsou příliš vysoko nad průměrnou úrovní. 

"Nemusí to vždy být tak, že to budeme ukazovat tak vysoko jako v poslední době," řekl Tucker podle Diamonda. Následující den sazby, které Barclays hlásí agenturám a ty je zahrnují do průměrné sazby, prudce klesly a poté se už pohybovaly kolem průměru. BOE Diamondovo svědectví nekomentovala, tehdejší ministr financí Alistair Darling ale řekl, že ničemu takovému nevěří. 


 Agentura Reuters poznamenává, že kdyby Barclays nižší sazby nehlásila, je možné, že by ji nezachránili investoři z Blízkého východu a nevyhnula by se znárodnění s vysokými náklady pro daňové poplatníky. Podle komentátora Reuters po pádu Lehman Brothers v září 2008 většina chytřejších aktérů na trhu stejně jako vláda věděla, že oficiálně hlášené sazby LIBOR neodpovídají skutečným úvěrovým nákladům bank v době, kdy podstatou krize byla vzájemná hluboká nedůvěra mezi bankami a prudký růst mezibankovních sazeb. Banky, které publikovaly vyšší sazby, se tak mohly dostat do potíží a v době těžké paniky to mohla být pro banky otázka života a smrti. 

Barclays zahájila rozsáhlé vnitřní vyšetřování, podle ní se však až na několik ojedinělých obchodníků mohl těžko na nepravdivých hlášeních úroků obohatit. To vrhá střízlivé světlo na hysterii, která kolem případu vypukla. Britští novináři a levicoví politici kauzu sazeb vydávají za další důkaz "zločinnosti" "hniloby" "korupce" a "morální bažiny" bankovního sektoru, který se stal jejich hlavním obětním beránkem od propuknutí finanční krize. 

Barclays uvedla, že nižší než skutečné úrokové sazby hlásila proto, že byla přesvědčena, že její konkurenti dělají totéž, takže kdyby publikovala skutečné úroky, mohla by se dostat do existenčních potíží. Ty by mohly nakonec vyústit ve zbytečný účet daňovým poplatníkům ve výši desítek či stovek miliard liber. Podle banky je "ironické, že se pozornost zaměřuje výlučně na Barclays, protože jsme byli první, kdo se v rámci globálního vyšetřování dohodl na vyrovnání".

Robert Diamond, který včera po nátlaku rezignoval na post šéfa Barclays, dnes na zasedání zvláštního výboru britského parlamentu také naznačil, že jeho bývalý zaměstnavatel rozhodně nemusí být jediným viníkem celé kauzy. „V posledním týdnu došlo k sérii nešťastných událostí a Barclays byla označena (za viníka) jako první banka,“ uvedl dnes bývalý generální ředitel banky, jejíž akcie již kvůli kauze manipulace s LIBORem ztratily ze své hodnoty 5 miliard dolarů.

Daimond ale uznal, že Barclays, kterou je druhou největší bankou ve Velké Británii, v celém přípradu nese svou část viny. „Jistě zde byly chyby a zcela zřejmě zde proběhly činy, které jsou trestuhodné,“ řekl dnes bývalý šéf ústavu.

(Zdroj: ČTK, Bloomberg, FT)


Čtěte více:

Skandál kolem LIBORu neustál ani ředitel Barclays, personální očista posiluje akcie, ale nezastavila kritiky
03.07.2012 9:56
Generální ředitel britské banky Barclays (170,23 GBp, 1,10%) Bob Diamo...

Váš názor
  •  
    04.07.2012 13:48

    Asi tam v ekonomice působí taky chemici.
    Homo
    • chemici?
      04.07.2012 14:06

      to by znamenalo, ze v roce 1911 precejen spadl profesorovi einsteinovi lustr na hlavu.
      Azb
Aktuální komentáře
05.04.2025
9:01Víkendář: Mají za lidi rozhodovat algoritmy?
04.04.2025
22:02Americké indexy mají za sebou nejhorší dva dny od roku 2020  
19:47Perly týdne: Trhy si stále nepřiznávají realitu cel?
18:11Americká tabulka a svět bez cel
17:30Slušná data z trhu práce vypadají kvůli clům nepodstatně  
17:24Trumpova obchodní válka: I přes propad trhů je S&P 500 stále drahý, cla pocítí hlavně automobilky a móda, hrozba stagflace je reálná  
17:22Čínská odveta roztáčí na akciích další výprodeje  
15:58Random Thoughts #5 aneb Investiční tipy: De-risk  
13:45Výprodej na trzích se prohlubuje a už zasahuje i domácí akcie: Erste -9 %, KB či Moneta -6 %...
13:43Pokles hodnoty majetku miliardářů z indexu Bloombergu byl nejvyšší od pandemie
12:44Prodej nových aut v ČR v prvním čtvrtletí stoupl o 3,6 procenta na 59.686 vozů
11:44Maloobchod opět šlape na plyn, jde však o “staré” číslo
11:38Odvetná opatření Číny vůči americkým clům? 34 % na veškerý dovoz z USA, podpora domácí ekonomiky i posílení obchodních vazeb s jinými partnery
11:31ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:12Hledáte zajištění proti americké recesi a clům? Goldman Sachs radí japonský jen
10:12Americké futures opět v červených číslech  
9:34Šéfka MMF: Americká cla významně ohrožují světové hospodářství, odvety nepomohou
9:12Rozbřesk: Jak může “celní útok” Donalda Trumpa zasáhnout ČR?
8:55Americká cla rizikem pro světové hospodářství, podle Trumpa se jim lze vyhnout "fenomenální" nabídkou.  
6:21Invesco: Soustřeďte se i v době nejistoty a nervozity na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data