Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dobro došli – krátký návrat k moři

Dobro došli – krátký návrat k moři

14.10.2011 17:48

Má profesionální úchylka mě při dovolenkových návštěvách Chorvatska přináší myšlenky na to, jak si tato země vede po ekonomické stránce. A protože se mi nyní do ruky dostala pěkná shrnující analýza od Natixis, rád bych toto téma s její pomocí rozvinul i zde. Začnu dvěma grafy, které v podstatě shrnují současný obrázek – jde o ceny CDS Chorvatska a Itálie. Je tak patrné, že Chorvatsko nyní rozhodně nestojí stranou obav z vývoje v eurozóně. A jeho osud je do značné míry spojen právě s vývojem v jedné z „nezachranitelných“:

dobro1

Nyní mozaika: Z prvního grafu v ní je patrné, že růst chorvatské ekonomiky zůstává na chvostu střední a východní Evropy. Na vině je slabá domácí poptávka a zejména prudký propad investic. Do Itálie jde 18 % exportů, hodně se vyváží do balkánských zemí. Nedá se tak čekat, že by exporty byly nyní tahounem růstu. Pro ty, kteří se ptají, co Chorvaté vyvážejí, je tu druhý graf. 14 % exportů přitom představuje loďařství, kde dominují státní firmy. Prý jen jedna ze šesti je zisková, firmy dostávají vysoké dotace, vláda je ale nechce, či není ochotna privatizovat. Podle Natixis je pak situace v tomto odvětví typická i pro ty další – malá konkurenceschopnost, vysoké mzdy relativně k produktivitě a vysoký vliv státu.

Výjimkou je to, co známe zdaleka nejlépe – chorvatský „turizam“, který generuje téměř 20 % HDP. Počet návštěv Chorvatska shrnuje třetí graf v mozaice (meziroční změny), vývoj příjmů z turizmu čtvrtý. Krize se evidentně nevyhýbají ani cestám na jih.

dobro2

Zdroj: Natixis

Stagnující/klesající ekonomiku v nepěkném obrázku doplňuje velký objem zahraničního dluhu (převážně soukromého sektoru). Ten dosahuje 100 % HDP. Vedle toho roste objem špatných úvěrů, bankovní sektor má ale poměrně vysokou kapitalizaci. Převažují v něm zahraničními bankami vlastněné instituce (90 % aktiv je pod jejich správou). Kolegové z Natixis v souvislosti s tím zmiňují vysoké riziko u refinancování plynoucí z problémů západních a zejména italských bank. Nejsem si tím ale jist – situace může být podobná spíše tomu, co vidíme u nás. Riziko malé likvidity a případně i solvence je ale dost relevantní ve vztahu k fundamentálním problémům chorvatské ekonomiky spojeným s dluhem a vysokou euroizací Chorvatska (tj. kurzového rizika).

Předposlední graf ukazuje populární téma – vývoj veřejného dluhu a deficitů. Jsme sice na nízkých úrovních, dynamika ale zrovna uklidňující není. A poslední graf bude zajímat opět zejména turisty – ukazuje vývoj kurzu kuny (či veverky, jak chorvatské měně říká má dcera) k euru a švýcarskému franku. Čtenáře při pohledu na první dva grafy možná napadlo, proč Chorvatsko trpí rostoucí cenou CDS jako Itálie, když má svou měnu a centrální banku. Mezi Itálií a Chorvatskem by tak měl být na první pohled podobný rozdíl, jako mezi Španělskem (s vysokými cenami CDS) a Británií (s podobnými problémy jako Španělsko, ale vlastní měnou a nižšími cenami CDS). Chorvatsko ale kvůli zahraničním úvěrům takovou monetární svobodu nemá (podle centrální např. banky vede 1 % oslabení kuny k nárůstu špatných úvěrů o 7 %).

Smíchejme stagnující ekonomiku, okovy vysokých úvěrů v zahraniční měně a ne zrovna stabilní politické prostředí. Výsledkem je obrázek ospalé vesničky na pobřeží, která by si vlastně mohla lehce vystačit s tím co má, nad ostrovy na západě se ale kupí mraky.

P.S. Pro turisty-investory ještě obrázek akciového trhu:

dobro3

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2024
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)