Voličská přízeň v posledních týdnech před parlamentními volbami kolísá poměrně málo, hlavní meziměsíční změnou v preferencích je rostoucí podpora Věcí Veřejných a mezi „malými“ stranami také Strany práv občanů, klesla naopak podpora větší ČSSD (-2 procentní body) a mírně i ODS (-0,5 p. b.), vyplývá to z dnešních informací společnosti Factum Invenio, založených na výsledcích šetření z 28. dubna. Za daného stavu by nadále nemohla vzniknout žádná pravicová ani levicová většinová vláda.

Sociální demokracii by podle posledního průzkumu Factum Invenio volilo 27,5 procenta lidí rozhodnutých k volbám jít. Ztenčil se tak více než 7% náskok ČSSD před opoziční ODS s 21,7 procenty. Preference KSČM zůstaly beze změny na 13,9 procenta, TOP 09 si pohoršila o půlprocento na 11,1 procenta. Výrazný přírůstek však zaznamenaly Věci veřejné s růstem deklarované voličské podpory na 11,0 procenta z 8,9 procenta. Do parlamentu by se dále podle posledního šetření dostala KDU-ČSL s 5,2 procenty (na začátku dubna 5,5 %). „Propadlo“ by celkem 9,6 procenta hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí.

Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ČSSD pravděpodobně získala 66 mandátů, ODS 51 mandátů, KSČM 30 mandátů, TOP 09 společně se Starosty 22 mandátů, Věci veřejné 23 mandátů a KDU-ČSL kandidující společně s EDS 8 mandátů. ČSSD by sice měla pro sestavování vlády širokou paletu možností, kromě případu velké koalice by ovšem vždy potřebovala podporu dvou dalších parlamentních stran (alespoň tichou). Nemohla by vládnout jen spolu s KDU-ČSL a Věcmi veřejnými, neboť toto uskupení by disponovalo pouze 97 mandáty. Pro sestavení vády bez ODS a bez podpory KSČM by proto ČSSD mohla sestavit většinovou vládu jedině za účasti všech tří „menších“ parlamentních stran – TOP 09, Věcí veřejných i KDU-ČSL, shrnuje vyhlídky naznačeného výsledku voleb Factum Invenio.