komentář doplněn
Průmyslová produkce se v listopadu loňského roku meziročně zvýšila o 4,4%, po očištění o vliv nižšího počtu pracovních dní vzrostla výroba dokonce o 6,6%. Tržby v průmyslu se zvýšily o 6,3%. Stejně jako v předchozích měsících se na růstu celkové produkce podílely zejména dvě odvětví: gumárenský a plastikářský průmysl (+29,2%) a výroba elektrických a optických přístrojů (+22,4%). I kdyby produkce v ostatních odvětvích stagnovala, zajistila by jen tato dvě odvětví téměř tříprocentní růst celkové průmyslové produkce. Produkce těchto odvětví je určena zejména na zahraniční trhy, proto se tržby z přímého vývozu zvýšily o 103,4% u elektrických a optických přístrojů a o 24,8% v případě gumárenského a plastikářského průmyslu. V listopadu se k těmto dvěma odvětvím přidal obrat v automobilovém průmyslu, výrobě strojů a zařízení, textilním průmyslu, dřevozpracujícím průmyslu a polygrafickém průmyslu. Díky tomu předčil listopadů růst průmyslové produkce říjnové zvýšení o 3,5%.
Průmyslová data vypadají vzhledem k vnější hospodářské situaci impozantně. Daní za udržení slušného tempa růstu produkce je ovšem snížení zaměstnanosti. Stagnaci německé a dalších západoevropských ekonomik musí čelit české firmy snižováním výrobních nákladů a zvyšování konkurenceschopnosti. Počet zaměstnanců v průmyslu se v listopadu meziročně snížil o 3,8%. Produktivita práce se díky poklesu zaměstnanosti zvýšila o 10,6%, zatímco jednotkové mzdové náklady klesly o 6,1%. Průmyslovému sektoru pomáhá také odeznívání negativního vlivu nadměrného posílení kurzu.
Pro celý loňský rok o čekáváme zvýšení průmyslové výroby o 4,8%, letos by mohlo zvýšení produkce v průmyslu přesáhnout pětiprocentní mez, ovšem za podmínky, že dojde alespoň k mírnému oživení hospodářského růstu v EU. Úroveň produkce, ale zejména zaměstnanosti, může ovlivnit také mzdový vývoj. Nadměrné požadavky na růst reálných mezd by mohly průmyslovému sektoru uškodit více než výkyvy směnného kurzu.
David Marek, Patria Online