Ačkoliv výsledková sezóna ještě neskončila, samotné výsledky nebyly tím hlavním, co hýbalo v minulém týdnu trhy. Celý svět netrpělivě očekával to, s čím Spojené státy překvapí Radu bezpečnosti. Vcelku jednotné a propracované představení na velké obrazovce přímo v zasedací síni OSN demonstrovalo všechny doposud zjištěné tajné důkazy a dokumenty o existenci chemických zbraní a zbraní hromadného ničení.
Dokonale představení však kýžený závěr nepřineslo. Přesto se Colinu Powellovi podařilo částečně na svou stranu přiklonit představitele zemí, které byly od počátku více zdrženlivé. Vojenský útok je zřejmě zatím odložen, avšak jednání a návrat zbrojních inspektorů za zpřísněných podmínek je v plném proudu. Se svými návrhy přicházejí Německo a Francie a tak tyto informace budou v nadcházejícím týdnu ovlivňovat vývoj akciových indexů.
Povzbudivě minulý týden působila makroekonomická data - nejprve vyšší tempo růstu výdajů ve stavebnictví a vyšší průmyslová aktivita, posléze informace o výši nezaměstnanosti, která každý den stimulovala trhy k růstu, ačkoliv závěrečné výsledky nebyly vždy kladné. Na druhou stranu však ekonomika vykázala pokles produktivity v sektoru služeb, nárůst nákladů na pracovní sílu a růst žádostí na podporu v nezaměstnanosti.
Z korporátních zpráv pak nejvíce trhy zajímaly informace o hospodaření pojišťovny AIG, která oznámila navýšení rezerv o 1,8 mld. USD. Technologický trh pak ovlivnily zprávy z opačné strany Atlantiku poté, co švédský Ericsson a francouzský Alcatel svými výsledky ani výhledy investory příliš nepotěšily. V uplynulém týdnu tak index Dow Jones v důsledku irácké krize ztratil 2,4 procenta, index S&P poklesl o 3 procenta a index Nasdaq o 2,9 procenta.
Roman Koděra, Patria Direct