Po poslední smršti názorů a reakcí, která se snesla na některé z předchozích komentářů, si dnes dovolím upoutat pozornost čtenářů k názorům bývalého ministra financí Spojených států Lawrence H. Summerse. Domnívám se, že jeho autorita a odborná erudice plně odpovídá kalibru pánů J. Snowa (současný ministr financí USA) nebo Alana Greenspana (předseda centrální banky FED) s tím rozdílem, že on byl ministrem financí za vlády demokratů. Níže uvedené názory jsou názory výsostně osobní, námitky a reklamace je tedy možno směřovat přímo do jeho současného působiště - na Harvardskou univerzitu.
Jenom pro doplnění. Lawrence Summers působil jako ministr financí Spojených států za vlády Billa Clintona, tj. od července 1999 do ledna roku 2001. V březnu 2001 se vrátil zpět na svou alma mater, tj. na Harvardskou univerzitu, kde dodnes působí jako její rektor. Možná bude někdo zklamán, ale nic z toho co je uvedeno níže není nové - L. Summers tyto názory vyjádřil v úterý tohoto týdne během vystoupení před "International Institute of Economics" ve Washigntonu.
* "Je podivuhodné, že největší ekonomika světa je současně největším dlužníkem. Je proto na místě se ptát, je-li pro Spojené státy nutné ve snaze financovat současnou úroveň spotřeby a současnou úroveň investic spoléhat na - zcela bez vyjímky - politickou vůli resp nevůli zahraničních věřitelů". Převážná část těchto prostředků pochází ze strany japonských a čínských investorů, kteří formou nákupu státních dluhopisů Treasuries americkému trhu vrací peníze inkasované z prodeje zboží do USA exportovaného. Současná americká administrativa argumentuje, že USA v tomto okamžiku nabízí lepší prostředí pro investice, než jakýkoliv jiný region - s tím L. Summers do značné míry souhlasí. "Dá se s velkou přesvědčivostí argumentovat, že ani Japonsko ani Čína v tomto okamžiku nemají nejmenší motivaci zbavovat se Treasuries ve velkém, protože by to jejich domácím ekonomikám přineslo jenom problémy. Z tohoto pohledu se tedy v krátkém období není čeho obávat. Na druhé straně asi není ideální situace, kdy se USA dostávají do pozice finančního rukojmího."
* Jako druhý bod se L. Summers dotkl problému tzv. baby-boomers, poválečné generace, která se pomalu dostává do důchodového věku. Nezdravý stav, kdy je nízká míra úspor konfrotována se ztenčující se možností si vydělat, povede podle Summerse k dalším problémům.
* Podle jeho názoru (který se dal od demokrata očekávat) pouze současná vláda oddaluje chvíli, kdy akumulované problémy začne řešit. "Deficit rozpočtu a dluhové financování nejsou alternativní cestou financování vládních výdajů. Jsou jenom cestou odkládání neodvratného zvyšování daní a snižování spotřeby".
Tolik Lawrence Summers. Omlouvám se těm, kteři mě jistě nařknou z opakování se. Bohužel je tomu tak a v zájmu zachování objektivity by jistě bylo na místě se s podobnou razancí "strefovat" do dění v ČR nebo v Evropě. Komentovat dění v České republice je náplní práce mého kolegy Davida Marka, v případě Evropy se bohužel dá řící jenom to, že dělá všechno proto, aby na tom byla ještě o mnoho hůř, než na tom kdy budou Spojené státy.
Petr Žabža, Patria Direct