Koruna posiluje do blízkosti historického maxima k americkému dolaru. Dopoledne se kurz dostává až na 25,29 Kč/USD, což je jen nepatrně slabší kurz než rekord 25,27 Kč/USD. Kolem 25,30 korun za dolar se naše měna pohybovala naposledy na začátku letošního června. Dominantní vliv na domácí trh má vývoj eurodolaru, americká měna totiž i dnes dopoledne oslabuje k euru k 1,2430 USD/EUR. Kurz koruny k jednotné evropské měně je zatím klidný, zůstává v pásmu 31,40 až 31,50 Kč za euro.
Ranní informace o červnové inflaci a nezaměstnanosti devizový trh přešel bez povšimnutí, resp. koruna nereagovala. Spotřebitelské ceny dle očekávání stouply meziměsíčně o 0,2 % a tento trend je v souladu s politikou postupného zvyšování sazeb ČNB. Nezaměstnanost také nepřekvapila. Zítra ČSÚ zveřejní průmyslovou výrobu za květen a centrální banka platební bilanci za stejné období. Reagovat by koruna mohla jen v případě překvapivých čísel. Pro nejbližší dny očekáváme, že se kurz bude držet kolem 31,50 Kč za euro.
Páteční informace o nečekaně vysokém přebytku běžného účtu platební bilance eurozóny (14 mld. eur.) neměla na eurodolarový trh skoro žádný vliv. Guvernér ECB Trichet komentoval vývoj úrokových sazeb – Fed měl údajně dobré důvody pro jejich zvýšení, ECB však má stejně dobré důvody pro jejich zachování na stávající (2 %) úrovni. Víkendovým diskusním tématem byly teroristické hrozby spojené s prezidentskou volbou v USA.
Sentiment vůči americkému dolaru se zřetelně zhoršil po údajích o nezaměstnanosti v USA oznámených v pátek 2. července. Kurz se dostává do pásma nad 1,2400 USD/EUR, kde se naposledy nalézal v březnu tohoto roku. Dolaru nepomohlo ani nedávné zvýšení úroků Fedu. Aktuální kurz na trhu činí 1,2425 USD/EUR, technickou úrovní na jedné straně je dnešní maximum 1,2380 a na straně poklesu dolaru 1,2445 USD/EUR (denní horní Bollinger).
Radim Krejčí, Patria Online