Dnes má slovenská vláda s konečnou platností rozhodnout o v vítězi tendru na privatizaci Slovenských elektrární. Připomínáme, že slovenský ministr hospodářství, Pavol Rusko, doporučil italskou společnost Enel jako vítěze tendru a zároveň vyjádřil svou důvěru, že vláda podpoří jeho rozhodnutí. Enel nabídl 840 mil. EUR, ČEZ skončil druhý s částkou 690 mil. EUR. Dvě opoziční strany, Smer a Lidová strana – HZDS spolu s Klubem 500, který sdružuje vlastníky společností s více než pěti sty zaměstnanci, údajně nesouhlasí s prodejem SE Enelu. Zdroj: ČTK. Nicméně konečný výsledek zcela závisí na rozhodnutí vlády, tudíž považujeme šanci na vítězství ČEZu jako takřka nulovou.
ČEZ oznámil, že domácí poptávka po elektrické energii roste rychleji než její spotřeba. Tržby ČEZu z domácího prodeje elektřiny vzrostly v 1. polovině 2004 meziročně o 23,4 % na 24,3 TWh a ČEZu se podařilo ve velkoobchodní aukci pro rok 2005 prodat o téměř 2 TWh více než za rok 2004. Na základě očekávaného růstu cen elektrické energie v roce 2005 odhadujeme, že dodatečných 2 TWh, by mělo vést nárůstu tržeb maximálně o 2 mld. Kč, což představuje 1 Kč na EPS (v závislosti zejména na stupni přesměrování výrobní kapacity a prodeje z exportů na domácí prodej; plná substituce by vynesla další tržby ve výši pouze 414 mil. Kč). ČEZ rovněž oznámil, že se stane hlavním dodavatelem doplňkových služeb v dalších třech letech (v příštím roce bude dodávat 48,5 % těchto služeb).
Společnost neočekává, že se bude opakovat její loňský rekordní export a plánuje se zaměřit především na domácí prodej. Exporty v 1. polovině roku 2004 byly o 34,1 % nižší ve srovnání s 1. polovinou roku 2003 (5,8 TWh). Zdroj: ČTK, ČEZ, Bloomberg.
Rumunská vláda odložila termín na podání závazných nabídek na rumunské distributory elektřiny (Electrica Moldova a Electrica Oltenia) na 18. října z původně stanoveného 6. října. ČEZ je jedním z účastníků tendru. Zdroj: ČTK.
Tomáš Gatěk, Patria Finance