Ceny v září poklesly méně, než jsme očekávali (-0,4 % versus naše očekávání -0,6 %). Meziroční inflace proto viditelně zrychlila z 2,2 na 2,6 % (naše očekávání 2,3 %) a v nejbližších měsících ještě může lehce přidat na “obrátkách”.
Hlavním překvapením zářijového čísla je pro nás růst cen potravin. Šetření konkrétních výrobků naznačovala spíše lehký pokles cen a po několikáté mířila bohužel zcela opačným směrem. Viditelně zdražovaly zejména mléčné výrobky a tuky (máslo +16 %). Současně o poznání výrazněji, než jsme předpokládali, rostly ceny vzdělávání. Ty sice v září tradičně zdražují, letos ovšem školné a poplatky za mateřské školy rostly meziměsíčně o více než 10 % (před rokem zhruba o 5 %). O něco výrazněji také dál rostou ceny imputovaného nájemného. Naopak ještě výrazněji nakonec klesaly ceny pohonných hmot a podle očekávání sezónně začaly zlevňovat dovolené.
Po včerejších číslech se zdá být pravděpodobné, že inflace ke konci roku doputuje nad 3 % a bude se pohybovat v blízkosti horní hranice tolerančního pásma ČNB. I když na začátku roku 2025 by se měla začít vracet k nižším úrovním, pro ČNB bude nepříjemné vidět, že řada služeb (vzdělávání, pohostinství a hoteliérství) vykazuje zvýšené inflační momentum. A pokud si mzdy udrží svoji dynamiku blízkou 6 %, bude tomu pravděpodobně ve službách náročných na pracovní náklady tak i v nejbližších kvartálech. Na druhou stranu jádrovou inflaci tlačí postupně dolů ceny ne-energetického zboží (jako například textil a obuv), které v posledních měsících viditelně zlevňují. Celkově tak jádrová inflace přes nepříjemný dopad služeb snižuje své momentum a pohybuje se dokonce lehce pod poslední letní prognózou centrální banky.
Dál platí, že předpokládáme opatrnou ČNB a jen pozvolný pokles sazeb po 25bps na 3,50 % v únoru 2025 a pak delší stabilitu úrokových sazeb na "nových rovnovážných" úrovních.
*** TRHY ***
Koruna
Koruna se bez výraznějších domácích impulsů pohybuje v blízkosti 25,30 EUR/CZK a nemá příliš síly k pozitivnímu obratu. Negativnější náladu včera mohla přiživit vyšší americká inflace a horší výkon akciových trhů. Předpokládáme, že v lehké defenzivě zůstane česká měna i v závěru týdne.
Eurodolar
Americká inflace včera překvapila nepatrně silnějším růstem, když v září ceny vzrostly o 0,2 %. Pro Fed byl však krajně nepříjemný růst v sektoru služeb, který po očištění o vliv energii činil dokonce meziměsíčně 0,5 %. Meziroční jádrová inflace tak sice činila jen 0,3 % (3,3 % meziročně), ale tentokrát k umírněnému růstu přispěl překvapivě nízký růst nájmů. Relativně mírnou reakci trhu (a především dolarové křivky) na nepříznivá inflační data pak lze odůvodnit výrazným nárůstem nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.
Eurodolar bude muset i dnes sledovat inflační data, když v USA budou na pořadu dne nejen výrobní ceny, ale i inflační očekávání (ta se mohou pohnout nahoru v reakci na vyšší ceny benzínu).
Akcie
Čtvrteční obchodování na trzích v USA přineslo minimální změny na indexech velké trojky, kdy nejvýraznější snahu o připsání další pozitivní seance jevil technologický Nasdaq Composite, který nakonec ukončil obchodování v lehkém záporu. V říjnu již odstartovala výsledková sezóna za předchozí čtvrtletí a kupříkladu akcie aerolinky Delta Air se propadly o více jak 1 %. Akcie výrobce čipů AMD se v průběhu odpoledne propadly o více jak 3 %, a to po odhalení nového čipu na konferenci v San Francisco. Nový čip bude přímou konkurencí pro zařízení pro data centra od konkurenta Nvidia. Akcie Nvidia posílily o zhruba 1 %.