Aktualizováno Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik jaderných bloků se v Česku bude stavět na základě současného tendru na jejich budování. Na konferenci Česko na křižovatce II to dnes v Praze řekl premiér Petr Fiala (ODS). V současném tendru podaly francouzská firma EDF a jihokorejská KHNP nabídky na jeden až čtyři bloky.
Jeden nový jaderný blok by měl vzniknout v Dukovanech, při případné větší výstavbě by vznikly až dva v Dukovanech a dva v Temelíně. Nabídky v tendru podaly obě firmy na konci dubna, nyní je posuzuje energetická společnost . Ta dnes ČTK potvrdila, že v pátek předá nabídky i s vlastním doporučením vládě.
Fiala označil jaderný tendr za projekt století. Jeden blok v Dukovanech, jehož stavba je minimální variantou, by měl zajistit roční výrobu devíti terawatthodin (TWh) elektřiny, což by podle Fialy pokrylo desetinu aktuální tuzemské spotřeby. Vláda ale zároveň vyzvala uchazeče o zakázku o podání závazných nabídek až na čtyři bloky, což by podle kabinetu mohlo přinést úspory až 25 procent. "Aktuálně vyhodnocujeme, zda tendr rozšířit i na další bloky, kolik jich budeme stavět. Jasno budeme mít do konce srpna," řekl premiér.
V energetice je podle Fialy také střednědobý problém s ukončením využívání uhlí. "Je jedno, kdo si o tom co myslí, důležitá jsou čísla. Těžba se postupně přestává vyplácet prakticky ve všech lokalitách," řekl.
Výkon současných uhelných elektráren by proto měly nahradit paroplynové. Jejich výstavbu by měla urychlit novela energetického zákona, ministerstvo průmyslu a obchodu ji podle Fialy představí v nejbližších týdnech. "Musí na tom pracovat rychle, abychom se zas nedostali do energetické závislosti na někom," řekl premiér.
Analytici: Současný jaderný tendr umožňuje s rozhodnutím o počtu bloků počkat
Stávající nastavení tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Česku umožňuje vládě nejprve vybrat jeho vítěze a o počtu budovaných bloků rozhodnout později. Klíčovým parametrem pro rozhodnutí o počtu reaktorů v takovém případě může být další vývoj ceny elektřiny, která se může měnit. Tvrdí to analytici oslovení ČTK.
"Vybrat jednu firmu a poskytnout ji exkluzivitu je standardní. Až poté se rozhodnout pro počet bloků je myslím správné," uvedl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Podle něj přitom není nutné s rozhodnutím o přesném počtu stavených bloků spěchat. "Takové rozhodnutí může nastat klidně až za několik let," řekl Dohnal. Podle něj současný vývoj v ceně energií, její odpoutání od cen povolenky a možný další pokles cen plynu, umožňuje s rozhodnutím ohledně počtu bloků ještě pár let váhat.
Zástupce minoritních akcionářů ČEZ Michal Šnobr dnes na sociální síti X nastíněný harmonogram kritizoval. "Takže vláda rozhodne o vítězi a ještě nebude vědět kolik bloků? Tohle je komedie," napsal.
V současném tendru, v němž vláda v lednu vyzvala uchazeče o podání nabídek na stavbu až čtyř jaderných reaktorů, podaly nabídky francouzská firma EDF a jihokorejská KHNP. Kabinet se na jejich základě chce rozhodnout o počtu budovaných bloků. Nabídky nyní vyhodnocuje ČEZ, který je v pátek s vlastním doporučením předá vládě. Jeden nový jaderný blok by měl vzniknout v Dukovanech, při případné větší výstavbě by vznikly až dva v Dukovanech a dva v Temelíně.