Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity International: Jak správně investovat do dividendových akcií

Fidelity International: Jak správně investovat do dividendových akcií

06.05.2024 16:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Vzpomínáte si, jaké to je mít výnos? Jak ukazuje rok 2024, vydělávání peněz na akciovém trhu v dlouhodobém horizontu není jen o výběru správných růstových titulů.

Je pravda, že růstové akcie, které stoupají díky očekávání budoucí expanze a trendům, jako je umělá inteligence, byly zodpovědné za postpandemický růst akciových trhů. Ve Fidelity International upozorňujeme na jeden důvod, proč nezapomínat na jejich protějšky, které se drží při zemi: reinvestování dividend, které řada tradičních společností na trhu vyplácí, je dlouhodobě stejně důležité jako zhodnocení kapitálu.

Graf: Vyplácení dividend

fid1

Graf výše ukazuje, že v globálním měřítku tvoří růst cen a reinvestované výnosy z dividend zhruba polovinu celkových výnosů. V závislosti na převládající dividendové kultuře však mohou existovat značné regionální rozdíly.

Například v Evropě manažerské týmy společností obvykle preferují hotovostní platby akcionářům. V Asii tomu bylo historicky jinak, i když vlády v poslední době prosazují vůči akcionářům vstřícnější postupy. V USA vedení zase často upřednostňuje zpětné odkupy akcií. Celosvětový údaj je proto poněkud zkreslený tendencí amerických společností v posledních letech spíše odkupovat akcie než navyšovat dividendy.

Vyplatí se být náročný při výběru akcií s dividendou. Nejvyšší výnosy titulů na trhu jsou často znakem základní ziskovosti, ale mohou také poukazovat na problémy s rozvahou, a tedy na nízkou pravděpodobnost, že dividenda bude nadále vyplácena.

Obzvláště příznivých výsledků však dosáhli důslední kultivátoři dividend. Index MSCI AC World „Dividend Aristocrats“, který se zaměřuje na společnosti, jenž v posledních 10 letech každoročně zvyšovaly svou dividendu, v posledních deseti letech překonával index MSCI AC World s nižší volatilitou.

Samozřejmě zde existuje rovnováha. Neživotní pojišťovna s relativně nízkými nároky na dlouhodobý růst a kapitálové investice může akcionářům vracet vysoké procento zisku ve formě hotovosti. Něco jiného byste očekávali například od kapitálově náročného výrobce polovodičů s vyššími růstovými vyhlídkami.

Mnohé společnosti nedokážou tuto rovnováhu správně nastavit a zadržují hotovost akcionářům, aby se mohly rozvíjet v oblastech mimo svůj hlavní obor. Nebo hotovost utrácí za nevhodné akvizice, jejichž hodnota je následně odepsána. Dobří manažeři jsou podle tohoto měřítka dobrými alokátory kapitálu. A dobří alokační manažeři vyplácejí udržitelné a rostoucí dividendy, které pak dlouhodobě podporují celkové výnosy – bez ohledu na to, jaké je zrovna počasí.

 

Zdroj: Fidelity International

 

Čtěte více:

Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii
03.05.2024 10:31
"Sell the greed, buy the fear". Tak by se z velké části dala popsat ny...
Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu
03.05.2024 10:59
Klíčovou událostí závěru týdne jsou data z amerického trhu práce. Proč...
Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
03.05.2024 12:00
Investoři čekají na dnešní čísla o vývoji počtu pracovních míst a nez...
Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
03.05.2024 11:55
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v březnu klesla na šest procent ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2025
9:27SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden – březen/2025
9:21FT: Apple kvůli celní válce s Čínou plánuje montovat iPhony pro USA v Indii
9:08Rozbřesk: Důvěra v českou ekonomikou mírně poklesla
8:54Moneta dodala mírně horší čísla, než se očekávalo, Alphabet naopak očekávání překonal a futures jsou v zeleném  
8:12MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2025 dosáhl 1,5 mld. Kč, bilanční suma přesáhla 500 mld. Kč
7:45Výnosy i čistý zisk Alphabetu překonaly očekávání
7:38Výsledky Monety: Stabilní náklady a vyšší výnosy táhnou růst čistého zisku
6:13Invesco: Akcie v USA nesou hlavní tíhu globální ekonomické nejistoty
24.04.2025
22:01Výsledková sezona v plném proudu a zámoří se daří  
17:53Traders Talk: Trhy v područí Trumpa, “klasická” Tesla a výsledky pražských bank
17:08EU za dva týdny představí plán na ukončení dovozu ruských paliv
16:59Deficity USA jsou problémem. Ale z jiného důvodu, než si myslí a tvrdí americká vláda
16:51Je za námi lokální dno na akciích v USA?  
16:31Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB
16:20Akcionáři Komerční banky a Monety schválili dividendy z loňského zisku: 91,30 a 10 korun na akcii
14:23Jakub Blaha: Pepsi snižuje celoroční výhled kvůli nepřehledné tržní situaci  
14:06ÚOHS definitivně zamítl rozklad EDF proti průběhu tendru na Dukovany
14:00Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací
13:01MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 24. 4. 2025
12:50Výhled na výsledky Monety: Vyšší čistý zisk podpoří jádrové výnosy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university