Po zveřejnění posledních maďarských inflačních čísel to původně vypadalo, že by dnešní zasedání maďarské centrální banky (MNB) mohlo být velmi zajímavé, neboť hrozilo, že se stále ještě velmi vysoká oficiální úroková sazba (12,25 %) může pohnout výrazně směrem dolů. Nicméně po posledních vystoupeních viceguvernéra MNB Viraga vzrušení přece jenom poněkud ochladlo.
Kombinace nečekaného propadu říjnové inflace pod 10 %, nižších cen ropy a silného forintu sice hovořila ve prospěch radikálního snížení základní sazby MNB (tj. např. o 100 bazických bodů a více), avšak komentáře vlivného viceguvernéra MNB něco takového nenaznačují. Připomeňme, že Virag jednak na poslední tiskové konferenci MNB explicitně uvedl, že centrální banka by v listopadu a prosinci měla redukovat sazby o 75 bodů a jednak nedávno poznamenal, že základní úroková sazby by se měla poprvé ocitnout pod 10 % teprve v únoru. Z toho plyne, že MNB se chce letos přidržet původního plánu, přičemž v lednu by mohlo přijít další snížení o 50-75 bazických bodů.
Relativně opatrné tempo snižování úrokových sazeb ze strany MNB, které by navíc mělo být podpořeno jestřábím komentářem k rozhodnutí o sazbách, by mělo hrát do karet forintu. Maďarská měna nyní může těžit nejen z rekordně vysokého přebytku obchodní bilance (kumulativně na 12měsíční bázi činí přebytek 4,2 mld. EUR), ale navíc i z viditelně pozitivních reálných úrokových sazeb. Jedinou (domácí) brzdu pro forint tak dnes stále představuje stopka v možnosti čerpání strukturálních fondů EU. V momentě, kdy Evropská komise dá k čerpání Maďarska z fondů EU opět zelenou (což se může stát relativně brzo), bude mít forint prakticky všechny domácí fundamenty na své straně.
*** TRHY ***
Koruna
Česká koruna se drží v blízkosti hranice 24,50 EUR/CZK a zatím se jí příliš nechce do velkých pohybů. Relativně dobrá nálada na akciových trzích a slabý dolar zatím udržují českou měnu na pozitivní vlně, v horizontu nejbližších měsíců jsme však nadále na korunu nastaveni spíše negativně (vzhledem k předpokládanému snižování úrokového diferenciálu).
Eurodolar
Eurodolar se včera posunul výše směrem k hranici 1,10 a to přesto, že kratší dolarové sazby se posunuly směrem vzhůru. Dolaru patrně neprospěl pokles averze vůči riziku, ke kterému přispělo i prohlášení amerického prezidenta Bidena o tom, že dohoda o vydání izraelských rukojmí ze strany Hamasu je blízko.
Dnes odpoledne a večer se dostanou do hry centrální bankéři, když promluví prezidentka ECB Lagardeová a bude zveřejněn i zápis z posledního zasedání Fedu. Ten by patrně neměl přinést nic převratného, neboť se očekává, že Fed i v prosinci ponechá úrokové sazby beze změny.
Akcie
Americké akcie zamířily na začátku nového týdne opět vzhůru. Včerejším tahounem byly bezesporu technologie, které jsou rozděleny do dvou sektorů. Dařilo se jak komunikacím (+1 %), tak informačním technologiím (+1,5 %). Společnost Nvidia včera přidala 2,3 % a uzavřela obchodní seanci nad hranicí 500 USD. O kolotoč na poli umělé inteligence se postaral Sam Altman, který v pátek opustil svůj post generálního ředitele OpenAI. Již včera ale oznámil Microsoft, že Altmana zaměstná jako vedoucího nového týmu pro výzkum pokročilé umělé inteligence. Akcie Microsoftu oslavily získání tohoto velkého jména na palubu růstem o 2,1 %.