Jeremy Siegel hovoří o tom, že sazby by mohly jít v USA dolů již v březnu 2024 a Fed by si měl dávat pozor zejména na recesi, protože problém s inflací je již do značné míry zažehnán. Velké technologické firmy se svou návratností dostávají na nová maxima a investoři sledují vývoj poté, co Microsoft ohlásil nový čip pro umělou inteligenci.
Inflace i sazby dolů: Jeremy Siegel z Wharton School zmínil na CNBC „výborné“ zprávy týkající se inflace, k tomu připomněl, že historicky bývá listopad pro akcie dobrým měsícem. Ekonomika pak podle něj zpomaluje, ale recese rozhodně přijít nemusí. Fed se tak má mít na pozoru a sledovat nová data, dalším krokem z jeho strany bude podle profesora snížení sazeb. Na to ani nemusí nastat recese, stačí zmíněné ochlazování tempa růstu.
Pokles sazeb by podle ekonoma mohl dokonce přijít už v březnu příštího roku. Siegel se totiž domnívá, že je ho třeba na to, aby se zvedl růst peněžní nabídky na úroveň kolem 5 %, která je „konzistentní s 2% inflací“. K tomu by bylo dobré, aby došlo k reinverzi výnosové křivky, tedy k posunu krátkodobých sazeb pod ty dlouhodobé. „Powell je schopen toho dosáhnout.“ Co argumenty připomínající sedmdesátá léta, kdy také po poklesu inflace šly sazby dolů, ale inflace se poté opět zvedla?
Siegel se domnívá, že podobné úvahy nejsou nyní namístě, „nacházíme se v úplně jiné situaci.“ Mimo jiné proto, že „v sedmdesátých letech se do ekonomiky měsíc za měsícem pumpovaly peníze, nyní peněžní nabídka už dva roky neroste.“ K tomu nerostou depozita. To vše dohromady je podle experta známkou snižování likvidity. Powell by také podle Siegela neměl čekat, že „všechny části jádrové inflace klesnou ke 2 %, pak by mohla přijít recese.“
Ekonom se domnívá, že nemá smysl dál silně tlačit na pokles inflace. Cenou by totiž mohla být zmíněná recese a znatelný růst nezaměstnanosti. Podle Siegela to není ani scénář, který by nyní preferovala americká veřejnost. Nemá totiž smysl uspíšit pokles inflace ke 2 % o půl roku s tím, že se nezaměstnanost zvedne třeba až na 5 %.
Sedmička výjimečných na nových vrcholech: Goldman Sachs připomíná následujícím grafem výjimečné výkony akcií velkých technologických společností:
Zdroj: X
Celý americký trh si za poslední rok připisuje 19 %, bez sedmi populárních technologických akcií je to ale jen 6 %, protože jejich návratnost převyšuje 70 %.
Microsoft a AI: Microsoft ohlásil, že má k dispozici nový čip pro umělou inteligenci, ale Gene Munster z Deepwater Asset Management se domnívá, že spolupráce této firmy se společností NVIDIA bude pokračovat. Dodal ovšem, že Microsoft, ale i další včetně Googlu a Amazonu chtějí mít v oblasti čipů větší diverzifikaci a nerady by se spoléhaly jen na společnost NVIDIA.
Na CNBC se také diskutovalo o tom, jak umělá inteligence může změnit vyhledávání na internetu. Podle některých názorů bude tato technologie negativním faktorem pro Google, protože jeho vyhledávač bude ztrácet na relevanci. Munster ovšem podle svých slov věří, že tato společnost dokáže reagovat a adaptovat se na nové prostředí „podobně jako při přechodu ze stolních počítačů na mobilní telefony“. Ve výborné pozici je pak podle investora ve vztahu k umělé inteligenci Microsoft.
King Lip z BakerAvenue Wealth se domnívá, že oznámení Microsoftu týkající se nového čipu může být pro akcie NVIDIA negativní. Opak ale platí o samotném Microsoftu. Analytik situaci přirovnal k době, kdy měl na trhu s čipy pro počítače dominantní pozici Intel a „všichni museli jít směrem, kterým on ukazoval.“ Až čas ale podle experta ukáže, zda alternativní čipy budou skutečně výraznou konkurencí pro čipy od společnosti NVIDIA. A reakce akciového trhu na oznámení Microsoftu ukazuje, že investoři stále věří v obrovský náskok, který NVIDIA před konkurencí zatím má.
Technologický sektor vidí expert pozitivně, vysoké valuace si podle něj zaslouží a dá se očekávat růst zisků největších technologických společností. Za zajímavé považuje i některé malé technologické firmy, které mají mnohem nižší valuace než velcí hráči. Společnosti jako Super Micro či Rambus jsou přitom „významnou součástí ekosystému umělé inteligence“. A „získají si větší pozornost poté, co investoři začnou hledat mimo oblast velkých technologií.“
Malé firmy a inflace: Tématu akcií menších společností se věnuje i Bank of America, která v následující tabulce porovnává výkony akcií v tomto segmentu trhu v období vyšší inflace a dezinflace. V prvním případě akcie ztrácí jak v tříměsíčním, tak v šestiměsíčním časovém horizontu, ve druhém připisují v průměru výrazné zisky:
Zdroj: X