Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Rizika pro dolar a hledání akciového trendu

Perly týdne: Rizika pro dolar a hledání akciového trendu

03.11.2023 13:12
Autor: Redakce, Patria.cz

BofA ukazuje, co by podle investorů mělo být největším rizikem pro dolar a jaké faktory by jeho kurz mohly táhnout níž. David Zervos z Jefferies hovoří o hrdliččím posunu ve vedení americké centrální banky. A jaký je vlastně na akciovém trhu nyní trend?

Posun u Fedu: David Zervos z Jefferies se domnívá, že poslední projev šéfa Fedu Powella byl „nejvíce hrdliččí od chvíle, kdy tohle všechno začalo.“ „Řekl, že riziko přílišného utažení monetární politiky a její přílišné uvolněnosti je nyní v podstatě symetrické, a to je nová věc,“ myslí si stratég. Trhy podle něj takovému projevu „tleskají“, ale přitom je stále pravděpodobné, že sazby zůstanou „výš po delší dobu“.

Barbara Doran z BD8 Capital Partners podle svých slov se stratégem souhlasí v tom smyslu, že Powell hovořil, jako kdyby vyhlašoval vítězství. K tomu zmínil pokračující silnou ekonomickou aktivitu a zároveň hovořil o utažených finančních podmínkách. Ty přitom podle některých odhadů mají podobný efekt, jako několikero zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.

Investorka se celkově domnívá, že americké hospodářství může mířit k hladkému přistání, což je pro akcie pozitivní scénář. Pomoci by jim mohly i zisky obchodovaných firem, které by podle ní mohly nyní růst asi o 4 % a bez energetiky dokonce o 10 %. To by znamenalo, že „třetí čtvrtletí by bylo prvním pozitivním čtvrtletím za poslední rok“. Výhled firem je pak během současné výsledkové sezóny „dost slušný“.

Jaký je trend na akciích? Bank of America přikládá k vývoji cen akcií na americkém trhu i plovoucí 40týdenní a 200týdenní průměry. Výsledný obrázek podle ní dokládá, že index S&P 500 zůstává na dlouhodobém i cyklickém růstovém trendu. K tomu BofA dodává, že pokud by se nyní nastartoval silný sezónní vývoj, uvedené závěry by to potvrdilo:

sss

Zdroj: X

Stratég společnosti Interactive Brokers Steve Sosnick ale na Yahoo Finance prezentoval odlišný pohled na vývoj trendů. Podle něj americké akcie již třetím měsícem sahají na snižující se dna i vrcholy, což „je definice klesajícího trendu“. Podle stratéga to neznamená, že nutně musí přijít vyšší korekce, ale „nastavení není nic moc“. „Nejsme v medvědím trhu, ale trend není dobrý,“ míní expert, podle kterého v takovém prostředí nejsou výjimkou ani krátkodobější prudké rally.

Lze se nyní ve snaze přesunu k bezpečnému přístavu obrátit k sedmi nejpopulárnějším akciím na trhu? Podle Sosnicka nelze tuto sedmičku brát jako jednolitý celek, což ukazují i poslední výsledky. Například Alphabet totiž zklamal, ale třeba Microsoft si vede dobře, a to platí i o Amazonu, ale „ten má velmi vysoké valuace“. Tesle dokonce hrozí, že „bude z tohoto klubu vykopnuta, protože po zveřejnění výsledků si vede dost špatně.“ Drahé jsou ale podle stratéga vlastně všechny akcie v této skupině, a to i ve srovnání s poměrem cen a zisků u zbytku trhu. To je rizikem pro investory, kteří by se na uvedenou skupinu zaměřili právě ve snaze najít bezpečí.

Skutečným bezpečným přístavem jsou nyní podle experta díky jejich výnosům krátkodobé dluhopisy a obdobné cenné papíry a investiční nástroje. „Vše se odvíjí od bezrizikových sazeb a ty se momentálně nachází u 5 %. Otázkou tak je, kolik volatility jsme ochotni snášet výměnou za to, že nějaké aktivum nabídne více,“ řekl stratég. Mimo jiné to znamená, že akciový trh má dnes v dluhopisech výraznou konkurenci, což je výrazná změna v investičním prostředí. Neznamená to, že by investoři měli vše přesunout na dluhopisy, ale měli by být na akciích vybíravější.

Sosnick si myslí, že zajímavější mohou být dnes na akciovém trhu hodnotové tituly. Ty totiž mohou v cenách a valuacích do určité míry odrážet nástup klesajícího trendu, u populárních růstových akcií to ale podle něj tak není. Jak nyní vidí pasivní investice na akciovém trhu? „Na něm není nic špatného,“ odpověděl, problém ale spočívá v tom, že řada fondů a strategií je v této oblasti silně vychýlena směrem k největším firmám. Odráží to celkovou strukturu indexu, ale v praxi to znamená, že pár největších firem má velký podíl na celku.

Pasivní investování tedy nemusí přinášet takovou diverzifikaci, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stratég v této souvislosti dal za příklad rozdíl v návratnosti sektoru zboží běžné a dlouhodobé spotřeby. Ve druhém případě totiž návratnost výrazně ovlivňují pouhé dvě akcie, tedy Amazon a Tesla, které tvoří přibližně 40 % kapitalizace sektoru.

Rizika pro dolar: BofA se v rámci svého průzkumu mezi investory dotazovala i na „největší rizika pro americký dolar“. Tedy na faktory, které by jeho kurz táhly směrem dolů. Jak ukazuje obrázek, nejvíce je v této souvislosti kladena váha na možnost tvrdého přistání amerického hospodářství, které by vedlo k prudkému obratu v politice centrální banky a poklesu sazeb. Přesněji řečeno k poklesu sazeb rychlejšímu než v ostatních zemích G10:
xxx
Zdroj: X

Jako riziko vidí investoři u dolaru také zhoršující se data přicházející z americké ekonomiky či „výraznou a koordinovanou stimulaci v Číně“.

 

Čtěte více:

Perly týdne: Čína v exportu aut předhání Německo a velké technologické firmy požadují po vládě regulaci umělé inteligence
06.10.2023 12:59
Čína se během relativně krátké doby dostala v expertech automobilů pře...
Perly týdne: Globální kvantitativní utahování v plném proudu, vyšší sazby po delší dobu a nezájem o elektromobily
13.10.2023 11:59
Yahoo Finance informuje o svém novém průzkumu, podle kterého 57 % dotá...
Perly týdne: Silný dolar a velké technologie, odtržené valuace a u Tesly na krátkodobých číslech nezáleží?
20.10.2023 15:21
Tesla mohla zklamat svými posledními čtvrtletními výsledky, ale někteř...
Perly týdne: 80/20 místo 60/40 a na trzích silné poslední čtvrtletí roku?
27.10.2023 14:35
Růst výnosů vládních dluhopisů sebou mimo jiné opět přináší úvahy o re...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.06.2024
22:01Nvidia před splitem ztratila, Gamestop opět pod vlivem řvoucího kotěte  
17:40Co dává velkým firmám jejich extrémní podíl na celkové kapitalizaci trhu?
17:11První antimonopolní prověrka na trhu s AI? Američtí regulátoři hodlají vyšetřovat Microsoft, OpenAI i Nvidii
16:47Inflační výhled ECB zabrzdil dluhopisy. Pro akcie bude podstatnější zítřek  
16:10ČNB nezměnila pravidla pro hypotéky, bankovní sektor je odolný. Mění ale pravidla pro rezevy
16:05Společnost MNC zvýšila nabídku na převzetí americké firmy Vista Outdoor
15:56Výroba elektřiny v Německu v prvním čtvrtletí klesla, dovoz prudce vzrostl
14:24ECB zahájila cyklus snižování sazeb, refinanční sráží o 25 bps na 4,25 procenta
13:08Než otevře Wall Street: Novavax, Lululemon, ZIM  
12:39ECB je událostí dne, ale pro trhy až tak podstatná není  
11:45Dalio zařadil americko-čínskou „ekonomickou válku“ mezi hlavní globální rizika. Doporučuje diverzifikaci portfolia
10:18IEA: Investice do čisté energie budou dvakrát vyšší než do fosilních paliv
10:13Jan Bureš: Průmysl oživuje, ale hlásí výrazné rozdíly
9:57Zahraniční obchod ČR vykázal v dubnu přebytek 33,1 mld., stoupl dovoz i vývoz
9:45Průmyslová produkce v dubnu meziročně mírně klesla
9:43Stavební výroba v Česku v dubnu zpomalila meziroční pokles na 0,3 procenta
9:12Rozbřesk: ECB dnes odstartuje cyklus snižování úrokových sazeb, koruna atakuje úroveň 24,60 EUR/CZK
8:27ECB dnes začne se snižováním sazeb, valuace Nvidia nad 3 biliony. Evropa zahájí pozitivně  
8:16Nvidia dosáhla tříbilionové valuace a vystřídala Apple na pozici druhé nejhodnotnější firmy
6:31Gundlach: Známky ekonomického zpomalení, doposud působil předchozí prudký růst peněžní nabídky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
DocuSign Inc (04/24 Q1, Aft-mkt)
7:30Remy Cointreau SA (06/24 Q1)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD