Čínský vývoz se v srpnu meziročně snížil o 8,8 procenta, klesl čtvrtý měsíc po sobě, ale méně než se čekalo. Dnes to podle agentury DPA uvedl čínský celní úřad. Čína, jíž se přezdívá světová továrna, bojuje se slabou poptávkou ve světě. Pokles obchodu prohlubuje problémy čínské ekonomiky, která je druhá největší na světě, a obchod je motorem jejího růstu.
Slabší byl minulý měsíc i dovoz, který se snížil o 7,3 procenta. Kromě slabé poptávky v zahraničí se Čína potýká také s menším zájmem nakupujících doma. Pokles vývozu i dovozu byl ale méně závážný než minulý měsíc i než odhady analytiků. Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu přebytkem 68 miliard dolaru.
"Zlepšování obchodních čísel Číny je prvním náznakem stabilizace růstu," uvedl Raymond Yeung, analytik Australia & New Zealand Banking Group.
Zdroj: Bloomberg
Další data naznačila, že se světová poptávka začíná zvedat, což může podpořit čínské vývozy v dalších měsících. Například vývozy z Jižní Koreje klesaly v srpnu rovněž mírnějším tempem než v červenci, což lze považovat za indikátor oživení světového obchodu.
Vývozy byly pro Čínu důležitým zdrojem růstu během pandemie, ale slabá světová poptávka se postupně projevila a prohloubila hospodářské zpomalení tamní ekonomiky.
Kromě slabé poptávky ze zahraničí čelí čínská ekonomika i krizi na trhu s nemovitostmi, kdy s finančními problémy bojují největší developeři v zemi. Ve druhém čtvrtletí ekonomika meziročně vzrostla o 6,3 procenta, což bylo sice více než v prvním kvartálu, ale méně, než se čekalo. Navzdory realitní krizi však ekonomové očekávají, že čínský růst HDP bude odpovídat oficiálnímu vládnímu cíli pro letošní rok ve výši zhruba 5 %.
Mírnější pokles importu naznačil že domácí spotřeba se může právě odrážet ode dna. "Dovoz se v nadcházejících měsících pravděpodobně dále zotaví," uvedli ekonomové výzkumné společnosti Capital Economics. "Větší pokrok v realizaci stávajících realitních projektů a zvýšení vládních výdajů na infrastrukturu začíná stimulovat stavební aktivitu."
Nová zpráva amerického úřadu pro sčítání lidu ve středu ukázala, že podíl Číny na dovozu zboží do Spojených států klesl v roce do konce července na nejnižší úroveň od roku 2006. Podíl dováženého zboží z Číny činil v tomto období 14,6 procenta. To je pokles z nejvyšší hodnoty 21,8 procenta v roce do konce března 2018, než tehdejší prezident Donald Trump vystupňoval obchodní válku mezi USA a Čínou.
Peking se zatím vyhýbá zahájení rozsáhlého stimulačního programu na podporu ekonomiky. Místo toho se v posledních měsících rozhodl zavést řadu dílčích opatření na pomoc lidem a podnikům. Tři z největších bank v zemi dnes na příklad oznámily, že začnou snižovat úrokové sazby u stávajících hypoték na první bydlení.
"I když se krvácení možná zastavuje, oživení poptávky, která byla zasažena prohlubujícím se propadem v oblasti nemovitostí, bude vyžadovat razantnější kroky ze strany vlády. Odvážnější opatření oznámená v posledních týdnech - včetně volnějších pravidel pro kupce domů - se projeví až po určité době," glosuje aktuální problémy druhé největší ekonomiky na světě ekonom Eric Zhu z Bloomberg Economics.
Zdroj: ČTK, Bloomberg