Klíčovými makro proměnnými pro finanční trhy jsou výkon ekonomiky, rychlost ústupu inflace a výhledový obrat měnové politiky směrem k uvolňování. Rozhodně se nedá říci, že by se trhy (a akcie zvlášť) řídily novými zprávami jako podle učebnice. Přesto, pokud na tomto poli nastane najaká podstatná změna, neměla by ujít pozornosti.
Příděl nových statistik z americké ekonomiky zůstává plný rozporů, ale podle nás momentálně posouvá celkový obrázek v prostoru "růst HDP - inflace" směrem k rychlejšímu ústupu cen a slabšímu ekonomickému výkonu. Dnes zveřejněná statistika výrobních cen podstřelila odhady a podobně jako včerejší spotřebitelské ceny naznačila, že inflace ustupuje rychleji. Vedle toho se ukazuje, že žadatelů o dávky v nezaměstnanosti přibývá čím dál rychleji. 264 tisíc sice není extra vysoké číslo, ale trend nevypadá úplně dobře. Dubnová data z trhu práce prokázala jeho sílu, jenže týdenní statistika žádostí naznačuje, že v květnu už to tak dobré nebude..
Finanční trhy fungují hlavně na očekáváních a citlivě vnímají změny trendů. Proto se i týdenní data, která se běžně dají celkem dobře ignorovat, mohou ukázat jako důležitá. Historicky obrat na trhu práce (na grafu tmavě modrá) často koresponduje s významnými obraty na akciích (S&P 500 - oranžová).
Na trzích sílí očekávání, že Fed půjde se sazbami rychle dolů. Do ledna příštího roku mají klesnout o 100+ bps. Přispívají k tomu zmíněná data i opětovná nervozita z kondice menších amerických bank či problémů s dluhovým stropem. Výnosy dluhopisů padají v zámoří asi o 7 bps, přičemž Evropa příliš nezaostává. Eurodolar dnes pokračuje níž, a to asi o půl procenta.
Akciím se nedaří. Zatímco v posledních zhruba dvou měsících dokázaly ignorovat téměř cokoli a vybírat si většinou tu příznivější interpretaci zpráv, tentokrát se pod tlak dostávají. Zatím ovšem nejde o nic vážného - u klíčových indexů jdou ztráty cca do 0,7 procenta (DAX), přičemž třeba AEX se stále drží u nulové změny.
Bank of England podle očekávání zvedla sazby o 25 bps a rozhodnutí doprovodila lehce jestřábím komentářem. Další zvýšení podle ní může být ještě potřeba. Komentář ale nezněl tak přesvědčivě, aby ubránil libru proti ztrátám. Britská měna dnes k dolaru slábne o 0,8 pct. Zároveň se výnosy giltů sesunuly níž po vzoru ostatních hlavních dluhopisových trhů.
Že se sentiment ve světě zhoršuje, částečně naznačuje také dnešní oslabení české koruny na 23,53 za euro. V tomto případě je však ve hře také domácí inflační statistika - ceny v dubnu zpomalily více, než se čekalo, čímž otupily spekulace na nárůst úrokových sazeb ČNB.