O současném stavu americké ekonomiky a dalším vývoji na trzích hovořil na CNBC hlavní ekonom Jan Hatzius. Podle něj poslední data z trhu práce ukazují na sílu americké ekonomiky. Možná jsou ale příliš dobrá v tom smyslu, že již mohou ukazovat na přehřívání trhu práce. Ukazuje se totiž, že poptávka po práci je výrazně vyšší než její nabídka. Do její výše výrazně promlouvá vývoj participace (viz graf). Ten je podle ekonoma sice povzbudivý, ale výsledné zvyšování nabídky práce je stále pomalejší než růst poptávky po ní.
Zdroj: CNBC
Hatzius považuje za „poněkud povzbudivý“ i vývoj mezd, protože u nich lze pozorovat slábnoucí tempo růstu. Je možné, že ve druhé polovině minulého roku je táhly nahoru také přechodné faktory, jako byla mimořádná podpora v nezaměstnanosti. Nicméně i nyní mzdy rostou tempem, které není slučitelné s 2% inflací a ekonom tak míní, že je třeba dál utahovat monetární politiku. Co se konkrétně dá čekat?
Ekonom míní, že Fed nyní zvedne sazby o 50 bazických bodů a pak se vrátí ke zvedání o 25 bazických bodů. Možné ale je, že vyšší skoky sazeb směrem nahoru budou vícenásobné. Záležet bude na tom, jak rychle se ekonomický růst posune směrem k potenciálu a tato rychlost ovlivní i pravděpodobnost recese. Jinak řečeno, čím rychleji hospodářský růst ochladne a sníží se k potenciálu, o to nižší bude potřeba razantního utahování monetární politiky a nižší pravděpodobnost recese. Hatzius na závěr zdůraznil, že recese není hlavním scénářem, se kterým on a jeho instituce počítá.
O napjatém trhu práce hovořil na CNBC i hlavní ekonom Michael Feroli. Podle něj Fed musí dupnout na brzdy, protože se zdá, že v ekonomice se již roztáčí mzdová inflační spirála. Ideální by bylo, kdyby se situace stabilizovala na mírně vyšší nezaměstnanosti, než jaká panuje nyní. To je ale podle ekonoma výzva a zvedání sazeb se nakonec může projevit i vyšším růstem nezaměstnanosti.
Podle řady měřítek se nyní nezaměstnanost v USA pohybuje pod svou přirozenou mírou, což zvedá mzdové tlaky. Pokud se pak centrální banka chce skutečně vypořádat s vysokou inflací, může podle ekonoma dojít i k tomu, že růst ekonomiky nepůjde jen k potenciálu, ale bude muset klesnout pod něj.
Zdroj: CNBC