Polsko odložilo plány na spojení petrochemické společnosti a plynárenské firmy . S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Reuters. Důvodem jsou podle zdrojů neshody ve vládě, čeká se ale i na výsledek snahy o převzetí konkurenta . je majitelem českého .
Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se od nástupu k moci v roce 2015 snaží posílit státní kontrolu nad ekonomikou a omezit roli zahraničních investorů. Pozastavila privatizace a zahájila také slučování některých firem pod kontrolou státu, píše Reuters.
Společnost představila plán na převzetí menšího rivala v roce 2018. Stále však nezískala povolení od Evropské komise (EK), která má obavy z negativních dopadů fúze na hospodářskou soutěž.
Letos v únoru se v polských médiích objevily zprávy, že by mohla převzít firmu . Stát vlastní 27,52 procenta a 71,88 procenta . Souhrnná tržní hodnota těchto dvou podniků přesahuje 14 miliard dolarů (zhruba 330 miliard Kč).
Proti převzetí se staví generální ředitel Jerzy Kwiecinski, kterému se podle zdrojů prozatím daří transakci blokovat. "Mohli bychom říct více (ohledně možného spojení s PGNiG), jakmile se vyřeší záležitost s Lotosem," citoval Reuters zdroj z polské vlády. Projekt spojení firem bude podle zdrojů záviset i na mocenských sporech uvnitř PiS, která jmenovala řadu svých spojenců vrcholovými manažery státních podniků.