Až o 3,7 % klesly dnes ve Frankfurtu akcie německé agrochemické společnosti . Investory neuspokojily vyhlídky na letošní rok a plán dividendy. Společnost kromě tohoto sdělila, že americké žaloby kvůli silnému herbicidu Roundup, způsobujícímu prý rakovinu, by ji mohly přinutit k odprodeji některých aktiv, emisi nových akcií nebo finančně nevýhodné půjčce. Něco takové připustila vůbec poprvé, napsala agentura Bloomberg.
Tržby společnosti loni stouply o 19 % na 43,5 miliardy EUR, především díky zemědělské divizi Crop Science, kde se vykazované tržby zvedly o 39 % na 19,8 miliardy. Skupinový ukazatel EBITDA očištěný o mimořádné položky se loni zvedl o 28 %. Čistý zisk se loni zvýšil o 141 % na 4,1 miliardy EUR.
V samotném čtvrtém čtvrtletí dosáhl ukazatel EBITDA 2,48 mld. EUR při tržním odhadu 2,53 mld. EUR. Tržby ve farmaceutické divizi dosáhly 4,68 miliardy EUR při odhadu 4,52 miliardy. Nad odhady skončily také tržby v divizi Consumer Health, naopak kvartální tržby v divizi Crop Science na odhady nedosáhly.
Společnost navrhuje dividendu za loňský rok ve výši 2,80 EUR, což je stejně jako v předešlých dvou letech. V tomto roce očekává jádrový zisk mezi 7 a 7,20 EUR. To je sice meziročně zlepšení, analytici oslovení Bloombergem ale počítali v průměru se 7,34 EUR.
Spory kolem Roundupu zdědil Bayer po americké společnosti Monstanto, kterou před dvěma lety převzal za 63 miliard dolarů. Firma trvá na tom, že Roundup i další herbicidy na bázi glyfosátů jsou bezpečné a rakovinu nezpůsobují. V lednu jej v tomto tvrzení podpořila americká agentura na ochranu životního prostředí EIA. Počet žalob souvisejících s tímto silným herbicidem v USA v únoru dosáhl na 48.600, vypadá to ale, že žalujících už přibývá méně. V říjnu se postaral o šok, když oznámil 42.700 nových žalob oproti pouhým 18.400 před třemi měsíci.
Firma usiluje o mimosoudní urovnání, které by podle některých informací mohlo přijít před příští valnou hromadou na konci dubna. Právní pře srazily cenu akcií německé firmy a vedou k úvahám, k čemu vlastně tato obří akvizice byla, podotkl Bloomberg.
Roundup naneštěstí není jedinou právní bolístkou. Mnohamiliardové bolení hlavy by mohl způsobit i další herbicid s názvem dicamba. I v tomto případě jde o dědictví po .
Společnost musí kromě toho ukázat směr svojí farmaceutické divizi. V příštích letech totiž vyprší patentová ochrana u léků Xarelto (proti vzniku krevních sraženin, účinná látka rivaroxaban) a Eylea (pro léčbu onemocnění oka, léčebná látka afliberceptum), což by mohlo znamenat masivní výpadek tržeb. Oba léky jsou nejprodávanějšími farmaceutickými produkty Bayeru.
Akcie Bayeru v systému Xetra klesaly v poledne o 3,5 %, index DAX byl uprostřed pokračujících výprodejů kvůli epidemii koronaviru zhruba 2,4 % v záporu.
Vývoj akcií Bayer za posledních 5 let do středy 27. února:

Zdroje: , Bloomberg, Patria.cz