Aktualizováno Čínský jüan v srpnu oslabil vůči americkému dolaru o 3,8 procenta, což je nejvýraznější měsíční pokles od měnové reformy v roce 1994. Důvodem je obchodní válka se Spojenými státy a rovněž zpomalení čínské ekonomiky, uvedl britský list Financial Times. Analytici přitom ještě počítají s dalším oslabením jüanu.
Další pokles kurzu jüanu v nadcházejících měsících podle expertů zlepší konkurenceschopnost čínského vývozu a částečně vykompenzuje dopad cel, která zavedly Spojené státy. Pokles kurzu ale může ještě více rozčílit Washington, který v srpnu oficiálně označil Čínu za zemi, která manipuluje měnou.
Peking v srpnu poprvé od finanční krize v roce 2008 umožnil, aby kurz domácí měny prolomil politicky citlivou úroveň sedm jüanů za dolar. Učinil tak poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že uvalí desetiprocentní clo na zboží z Číny, jehož roční hodnota dovozu činí 300 miliard USD (7,1 bilionu Kč).
Čína v roce 1994 sjednotila oficiální a neoficiální kurz jüanu, čímž oficiální kurz domácí měny vůči dolaru klesl na polovinu. Kurz jüanu byl však pevně navázaný na dolar. Tuto praktiku země opustila v roce 2005, kdy přešla na režim řízeného plovoucího kurzu. To znamená, že centrální banka stanovuje každé ráno kurz, který během dne může vybočit až dvě procenta na každou stranu od stanovené hodnoty.
Aktuální hodnota měnového páru jüan - dolar se pohybuje na 7,1625.