Akcie společnosti se v současné době starají o možná největší část zábavy na trhu, akcionáři firmy z toho ale asi moc velkou radost nemají. Za posledních 14 dní totiž titul ztrácí zhruba 10 %, za hlavní důvody bývá uváděno zklamání z dalšího výhledu, z prodejů mobilů a v neposlední řadě z rozhodnutí nadále nezveřejňovat počty prodaných iPhonů. Podívejme se nejdříve na trochu aktuálních informací a informačního šumu a poté na věc klíčovou (alespoň pro fundamentálně uvažující investory): Jak se současná kapitalizace rýmuje s tím, kolik vydělává či by mohl vydělávat.
Informace a šum
Mezi investiční společnosti, které v důsledku uvedeného snížily rating akciím Applu, patří Rosenblatt Securities. Podle jejích analytiků již není na místě titul kupovat, jejich hodnoceni je nyní neutrální. Fundamentální důvod je prostý: prý nebude schopen vyvážit slabší množstevní prodeje vyššími prodejními cenami. Rosenblatt drží cílovou cenu akcií na 200 dolarech. Problémy s udržením růstu průměrných prodejních sen by se prý měly projevit zejména v druhé polovině roku 2019, když tuto průměrnou cenu pomáhá zvedat iPhone Max.
CNBC také v rámci vlny Apple-pesimismu poukazuje na investora Kevina O'Learyho, který se zbavil akcií kvůli obavám z transparentnosti. Podle svých slov prodal akcie „pár sekund poté, co firma oznámila, že už nebude zveřejňovat počty prodaných přístrojů“. V rozhovoru na CNBC se investor rozčiloval, že když nebude vědět, kolik toho prodává, neví o firmě nic pořádného. CFO Applu Luca Maestri přitom konkrétně uvedl, že společnost už nebude zveřejňovat prodané objemy, protože ty pro firmu „nejsou tak relevantní jako dříve“.
Pár základních valuačních čísel
O'Learyho já sám dost chápu a o slovech finančního ředitele zase dost pochybuji. Ano, dnes se nehraje o dvojciferných růstech prodejů, naopak se „dolaďují“ jednotky procent. To je ale argument pro možná ještě přesnější čísla a ne naopak. Co si o tom všem myslí neviditelná ruka akciového trhu?
Představme si nejdříve, že by se v dohledné době stal stagnující společností. Na ospravedlnění své kapitalizace ve výši 961 miliard dolarů by pak podle mých hrubých výpočtů musel svým akcionářům ročně vydělávat 94 miliard dolarů. Předpoklad nulového růstu ale bude příliš pesimistický, pokračujme proto dál růstovým směrem: Pokud by dokázal dlouhodobě růst o 2 % ročně, stačilo by nyní na ospravedlnění začít s 75 miliardami dolarů. Pokud by růst dosáhl 4 %, stačí asi 55 miliard dolarů. A pokud by se Applu dařilo dlouhodobě růst o 6 %, stačí asi 36 miliard dolarů.
Nyní se podívejme, jak tato čísla zapadají do výsledků posledních let. Ve fiskálním roce 2018 vydělal na provozu 77 miliard, po investicích mu zbylo 64 miliard dolarů. Dejme tomu, že jde o relevantní ukazatel toho, co i nyní vydělává akcionářům. Podle výše uvedeného by pak trh implicitně počítal s asi 3 % dlouhodobým růstem firmy, či přesně řečeno jejího volného toku hotovosti. Je toto číslo s ohledem na objemové prodeje (které se asi nedozvíme), vývoj průměrných prodejních cen a marží realistické?
Zdroj: Morningstar
Podle analytiky očekávaných výsledků do roku 2023, které ukazuje Business Insider, by tržby firmy měly růst průměrným tempem kolem 4 %. Pokud by tyto odhady byly relevantní (a toto tempo růstu by udržel dlouhodobě) a nyní vydělával znatelně více než 55 miliard dolarů, jsou jeho akcie podhodnocené. Pokud by se ale růst pohyboval o pouhý procentní bod níže, je nyní zhruba na svém. Zda jsou tato čísla skutečně relevantní, musí nakonec posoudit každý čtenář/investor sám. Jasné ovšem je právě to, že se tu nyní skutečně hraje o malé změny růstu, což je důvod pro další zveřejňování čísel, které firma už ale podle svého CFO nepovažuje za tak relevantní.