Společnost informovala, že mimořádná valná hromada, konaná minulý týden 15. února, rozhodla o stažení akcií z pražské a varšavské burzy. Jen o den dříve, tedy dne 14. února, se vyjádřil největší minoritní akcionář Franklin Templeton (FT), že nabídková cena „plně nereflektuje férové ohodnocení společnosti“. FT ovšem neřekl, zda nabídku ve finále přijme, či nikoli.
Penta opakovaně deklarovala úmysl nabýt ve Fortuně 100% podíl, aby ušetřila na nákladech souvisejících s reportingem a skryla některá svá čísla před konkurencí (převážně nelistovanými subjekty). Vzhledem k tomu, že nizozemské právo umožňuje squeeze-out majoritním vlastníkům s alespoň 95% podílem, Penta se bude muset s FT nakonec domluvit – buď tím, že cenu ještě jednou osladí, anebo si počká, až si portfoliový investor FT uvědomí, že delistované akcie nelze držet věčně. Přesunutí sídla do ČR zatím nepomůže, protože české korporátní právo umožňuje squeeze-out vlastníkům min. 90% podílu (FT držel podle posledních dostupných informací ve Fortuně podíl 10,6 %).
Jak jsem psali již dříve, během minulého roku Penta zvýšila nabídkovou cenu dvakrát, nejprve z 98,69
Kč za akcii zvýšila na 118,04 koruny a nakonec v prosinci na současných 182,50
Kč za akcii.
Rozhodnutí o stažení akcií z minulého týdne možná signalizuje, že čas cukru pominul a přichází bič.
Investoři, chtějící akcie nadále držet, budou i delistované akcie stále moci prodat over-the-counter (OTC), třebaže s vyššími transakčními náklady (na vyhledání protistrany, navržení kontraktu, nižší likviditu). Český volný trh RM-systém může být cestou, ale jen za předpokladu, že akcie zůstanou v elektronické podobě.
Připomínáme, že dobrovolná nabídka Penty je platná do konce tohoto týdne, 23.2.2018.
Aktualizovaná tabulka relativního srovnání (vycházející z nabídkové ceny 182,50
Kč za akcii):