Aktualizováno Hned poté, co se bitcoin minulý čtvrtek dotkl podle dat serveru Coindesk historického maxima nad 2750 za jeden, se začal propadat. V úplně nejhorších okamžicích v pátek před ukončením obchodování odevzdával téměř čtvrtinu hodnoty oproti ve čtvrtek dosaženým historickým hodnotám. Dnes už je však bitcoin stabilizovaný na úrovních okolo 2200 dolarech za jeden.
I když se dnes virtuální měna nevydává žádným směrem (po obědě klesala zhruba o procento), vypadá to, že korekce je prozatím u konce. „Byla krátká a ceny (bitcoinu) jsou stále vyšší, než před týdnem. Myslím, že pokles byl akorát způsoben výběrem zisků po raketovém vzestupu minulý týden,“ uvedl pro televizní stanici CNBC Bobby Lee, šéf bitcoinové burzy BTCC.
Jedná se tak o třetí výraznější korekci za tento rok. Tu první vyvolaly spekulace ohledně přísnější regulace Čínské lidové banky v lednu, tu druhou březnové rozhodnutí amerických regulátorů o tom, že neumožní obchodování s ETF fondy podloženými bitcoinem.
Vývoj ceny bitcoinu v dolarech v květnu

Zdroj: Coindesk
Letošní rally však naopak pomohla legalizace měny v Japonsku a informace o nových technologických řešeních, která mohou pomoci zrychlit transakce a usnadnit vypořádání, jež je v současné době celkem nákladné. Zdá se, že „dobrou“ zprávou byla pro kurz kryptoměny i spekulace, podle které bitcoin čím dál více nakupují společnosti, jež se bojí vyděračského softwaru Wannacry. Právě v bitcoinech totiž hackeři požadují „výkupné“ za data zašifrovaná na jimi napadených počítačích.
Byly za rally opět zprávy z Číny?
Bitcoin se těší velké popularitě v Číně, kde platí kapitálové kontroly a může tak sloužit jako způsob vyvádění peněz ze země a ukládání majetku. Podle některých bloggerů zabývajících se bitcoinem může být prudký nárůst jeho ceny v posledních dnech reakcí na zhoršení ratingu čínského dluhu, na což může tamní centrální banka reagovat mimo jiné i řízeným oslabením renminbi.
Jak podotýká deník Financial Times, i když čínská měna od začátku roku připsala 1,3 procenta proti dolaru (čímž se Peking může bránit, pokud americký prezident Donald Trump opět začne Říši středu obviňovat z kompetitivních devalvací), oproti obchodem váženému koši měn jüan odepsal 2,5 procenta.
Čínská centrální banka zároveň minulý týden uvedla, že změní vzorec, podle kterého vypočítává a pak „zafixovává“ kurz renminbi proti ostatním měnám tak, aby počítal i s „proticyklickými faktory“. Jedná se v podstatě o krok, jímž centrální bankéři v Pekingu zvyšují kontrolu nad svou měnou, což je odklon od trendu posledních let, kdy spíše odevzdávaly kurz renminbi tržním silám. I tato zpráva tak zřejmě mohla čínské investory dovést k tomu uložit více svého jmění do kryptoměny.