, která je mezi dlouhodobými investičními tipy analytiků Patria Finance (DIP), je další z velkých amerických bank, které za minulý kvartál ohlásily zlepšení. BofA, která je v USA bankovní dvojkou podle aktiv, zvedla čistý zisk během tří měsíců do března o 44 procent. Podobně jako konkurenci jí pomáhalo zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou, které posílilo zisky z poskytovaných úvěrů. Příjmy podpořila také zvýšená aktivita na finančních trzích.
„Americká ekonomika nadále projevuje spotřebitelský i podnikatelský optimismus,“ uvedl generální ředitel banky Brian Moynihan.
BofA těžila z trendů v investičním bankovnictví, které pomohly i konkurenčním bankám a .
Výnosy BofA očištěné o úrokové náklady stouply za sledovaný kvartál o 7 procent na 22,25 miliardy dolarů, přičemž jenom v divizi globálního bankovnictví dosáhly rekordních 5 miliard. Výnosy z tradingu na dluhopisových trzích, s měnami a komoditami (FICC) se meziročně zvýšily o 29 procent. Banka to dává do souvislosti s „příznivějšími tržními podmínkami“ u produktů spojených s úvěry, což se pozitivně projevilo na aktivitě klientů. Výnosy z obchodování na akciových trzích rostly také, a to o 7 procent.
Čistý zisk náležící akcionářům stoupl za kvartál na 4,35 miliardy dolarů, a oproti stejnému období před rokem se zvýšil o 44 procent. Celkový zisk na akcii v prvním čtvrtletí poskočil meziročně na 0,41 dolaru z 0,28 dolaru před rokem. Analytici v průzkumu Reuters počítali s výsledkem 0,35 dolaru. Podle listu Financial Times tak banka zvyšuje zisky nepřetržitě tři čtvrtletí za sebou.
Klasifikované úvěry se podařilo značné osekat a jejich poměr k celkovým úvěrům teď stojí na hladině 0,84, říká analytik Patria Finance Ján Hladký. Trochu horší je to s návratností vlastního hmotného kapitálu (ROTCE), jež s 10,3 procenty za konkurencí spíše pokulhává (Citi 8,5 pct., JPMorgan 13 pct., Wells Fargo 14 pct. a Goldman Sachs 11,5 pct.), upozorňuje také Hladký.
BofA byla kdysi přední retailovou bankou, akviziční aktivita během finanční krize z ní ale učinila bankovní skupinu s barvitější nabídkou finančních služeb. Moynihan, který do křesla CEU usedl před sedmi lety, zbavil firmu méně důležitých aktiv a snižoval náklady, akcie banky ale pořád zaostávaly za konkurencí.
Investoři měli ovšem z BofA v posledních měsících spíše radost, což souvisí se spekulacemi, že banka bude po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem těžit z potenciálně větší shovívavosti regulátorů a nižších daní. Titul patřil k největším vítězům americké povolební rally, když přidal až 50 procent. V poslední době ale tyto naděje poněkud opadly, a akcie banky od března ztratily 11 procent. Dnes v premarketu titul přidával více než 1 procento, zisky z úvodu řádné obchodní seance ale nakonec umazal a naposledy odepisoval zhruba 1 procento.
Vývoj akcií Bank of America za posledních 5 let k pondělku 17. dubna.

Zdroje: , BBG, RTRS, FT, Patria.cz