Saúdská Arábie má stále peníze, ale v případě, že cena ropy zůstane další tři roky stejná, země v podstatě zbankrotuje. Soudím, že celý Střední východ se vrátí tam, odkud přišel – do pouště. Cena ropy by měla být pro Střední východ, s ohledem na obrovský nárůst počtu obyvatel, který region zaznamenal od roku 1970, okolo 80 amerických dolarů za barel. Pro světový mír je ale možná lepší, když je cena ropy blíže k 30 nebo 40 dolarům a Saúdové nemohou financovat ISIS nebo jiné aktivity, které nejsou pro svět velmi žádoucí.
Jenže i s cenou 40 USD za barel mají Saúdové obrovský problém. Jejich rezervy se podstatně tenčí. A místo toho, aby peníze z rezerv čerpali, musí si je půjčovat. Osobně bych peníze Saúdské Arábii nepůjčil, ale možná, že tak učiní některá vláda.
Pokud jde o ceny ropy, mám za to, že je velmi „přeprodaná“ a sentiment je velmi „medvědí“. Mnozí analytici – koho by vlastně nyní investoři neměli poslouchat – říkali, že když se cena ropy dostane k 90 dolarům za barel, půjde až na 150 dolarů za barel. Teď říkají, že cena ropy půjde dolů na 10 amerických dolarů za barel. Když se zmýlili jednou, můžou se zmýlit i po druhé. Já ale nevím.
Problém s moderním centrálním bankovnictvím je, že keynesiánství, o nějž se v podstatě opírá, spoléhá na tvrzení, že fiskální a monetární zásahy mohou „vyhladit“ hospodářský cyklus. Jinými slovy – budete mít menší výkyvy, méně cenových vzestupů a nebudete mít deprese. Ve skutečnosti ale zásahy centrálního bankovnictví vytvořily mnohem větší volatilitu na trzích. Když si vezmete euro, druhou největší měnu na světě, oslabila za méně než dva roky o 40 procent. To samé platí pro japonský jen.
Centrální banky tak ve skutečnosti vytvořily větší volatilitu, a ne menší, a protože ceny komodit na nějakou dobu vzrostly při uměle nízkých úrokových sazbách, všichni se pustili do hledání ropy, ale také zlata a stříbra i dalších komodit. A to je důvod, proč je jejich nabídka nyní tak velká. Poptávka byla tažena především Čínou. Čína ale zažívá obrovský výdajový boom - i kvůli levným úvěrům, které přečerpaly kapacity.
Nyní poptávka slábne, ale nabídka se zvyšuje, takže ceny hodně klesají. Podle mého názoru by se měla rovnovážná cena ropy pohybovat v rozmezí od 30, řekněme do 50 amerických dolarů. Ropa ale může klesnout, bude-li dostatek zásob, řekněme na 20 nebo dokonce 15 USD/barel. Je to možné. Ale přestavět poptávku a nabídku v dlouhodobém horizontu, myslím na ceně zhruba nebo více než 60 dolarů, bude nutné, protože na hodnotě 40 dolarů za barel nikdo nevydělá peníze. Takže nikdo ani nebude hledat další ropu, aby jí následně, v průběhu času, dodal na trh. Ne hned. Mělo by to zabrat nějaký čas. Klient se mě právě ptá, zda má koupit ropu. Řekl jsem mu, že nevím.
Autorem je Marc Faber
Zdroj: Daily Reckoning