Asijské trhy nejdříve držely, ale poté co ropa Brent vzdala svou mírnou rally na vyšší úrovně až nad 28 USD za jeden barel, tak se i asijské indexy otočily do červených čísel v zásadě znovu na negativních náladách a strachu před propadem cen ropy, které indikují zpomalování globálního růstu, ve kterém hraje klíčovou roli právě Čína.
Čínské indexy byly opět pod silným tlakem prodejních pokynů. Index Shanghai Composite odepsal 3,23 % a index Shenzhen Composite se potopil o -4,01 %. Index Shanghai Composite od začátku tohoto roku ztratil již přes 18 % na své hodnotě. Aktuálně je index na 2 880 bodech. V dnešní seanci se jako hlavní závaží jednoznačně projevil sektor informačních technologií, průmyslový sektor, spotřebitelský sektor a dále pak také sektor základních materiálů nebo utility. Podobný obrázek ukazuje i rozklad pro index Shenzhen, kde se propadají značně i telekomunikace. V rámci obou indexů nelze najít sektor, který by našel recept na růst.
Jeden z místních čínských analytiků očekává, že by se měly brzy výprodeje zastavit. Většina rizik, které plynou ze známých ohrožení podle jeho vyjádření, již je zabudovaná v cenách čínských akcií a indexů. Přesto očekává, že šance na nějaký výrazný růst po takto silném propadu od začátku roku je spíše méně pravděpodobný.
Během čtvrteční seance nedocházelo k nějak výrazným změnám fixu čínského juanu proti americkému dolaru. Ten se aktuálně pohybuje na 6,5803. Juan proti dolaru jen jemně oslabil o -0,06 %.
Japonská burza je již v tuto chvíli uzavřená a odnáší si ze čtvrteční seance ztrátu -2,43 % na 16 017 b. Největší ztráty utržily sektory finančních institucí a spotřební sektor. V těsném závěsu se držely sektory telekomunikací a utilit.
Ropa Brent se během noci dokázala vytáhnout z minim kolem 27,2 USD za jeden barel na vyšší úrovně ke 28,4 USD. Během asijské seance pak následně mírně oslabila a znovu vzrostla ke 28,3 USD. Závěr asijské seance ovšem nebyl šťastný. Barel Brentu se opět propadl na současných 27,67 USD a podkopal znovu nohy akciových indexů.
Ostatní části Asie se obchodovaly ve vleku předních čínských a japonských burz. Jihokorejský KOSPI ztratil -0,27 %, australský ASX200 se jako jediný dokázal vymanit a posílil o +0,46 %, Hang Seng se propadá o -1,45 % a Topix ztratil -2,80 %.
Zdroj: Bloomberg, RTRS