Tento týden se schyluje k historické události. Poprvé po devíti a půl letech si americký Fed vyzkouší, jaké to je zdražovat peníze. To pro trhy sice samo o sobě nebude velké překvapení - zvýšení sazeb o 25 bps čeká naprostá většina trhu. Zásadní bude doprovodná komunikace - výhled na sazby v příštím roce (tzv. Dot plot) a tisková konference šéfky Fedu Janet Yellenové. Celkově sázíme na to, že se Fed bude snažit udělat vše pro to, aby trhy spíše zklidnil a krátké americké výnosy zastavily svůj nárůst a dolar neměl moc důvodů bezprostředně po zasedání dál posilovat. Zda se to povede, zůstává otevřenou otázkou. Čekají na to nejen americké trhy, ale především řada rozvíjejících se trhů. Ty kvůli nervozitě před blížícím se Fedem a padajícím cenám ropy zažívají nepříjemné výprodeje - brazilský real, jihoafrický rand nebo turecká lira se staly otloukánky minulého týdne a v posledních dnech ztrácely 2-4 %. Dobře se nedýchá ani našim sousedům v regionu - maďarský forint a polský zlotý ztratily v uplynulém týdnu přes procento. Jen koruna, jako by se jí nic z toho netýkalo, pozvolna pluje v těsné blízkosti 27,00 EUR/CZK.
A nijak výrazně by s ní v tomto týdnu neměla pravděpodobně otřást ani ČNB. Už na svém minulém jednání, kdy měla bankovní rada k dispozici novou prognózu, ČNB lehce naznačila možnost prodloužení stávajícího kurzového režimu, avšak přímo se k němu nechtěla zavazovat. Po tom, co ECB natáhla politiku přímého tisku peněz, již ale začíná být nad slunce jasné, že ČNB nebude mít jinou možnost než ji následovat.
Region - forex
Menší stimulus od ECB, blížící se růst sazeb v USA a v poslední době zejména potíže měn rozvíjejících se zemí s sebou patrně strhly i forint se zlotým. Zlotý minulý týden oslabil na jedenáctiměsíční minima a forint se zastavil pouze nedaleko od nich. V případě zlotého neprospívají patrně ani některá kontroverzní opatření nové polské vlády (dění kolem ústavního soudu), která zvyšují obavy z možných opatření v oblasti hospodářské politiky (např. jmenování centrálních bankéřů). Koruna naproti tomu zůstává v klidu, což se nezměnilo ani v pátek.
Kromě zveřejnění řady polských makrodat je nadcházející týden hlavně ve znamení centrálních bank. V regionu totiž zasedají maďarská (úterý) a česká (čtvrtek) centrální banka. Všemu však dominuje zasedání Fedu. To sice může regionální trhy v první části týdne dále znervózňovat, ale celkově sázíme na umírněné vyznění.
Dluhopisy
Kombinace padajících cen ropy a oslabujícího čínského jüanu je vodou na mlýn pro bezpečné dluhopisy. Jednak snižuje inflační očekávání, současně přidělává nové problémy rozvíjejícím se trhům a z nich se nervozita přenáší na akcie. To je o argument navíc, proč se zatím nezbavovat drahých bundů. Desetiletý německý výnos v pátek poklesl o 4 bps (za celý týden o 15 bps).
Komodity
Naděje na výraznější oživení trhu s ropou v pátek nepodpořila měsíční zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA), která potvrdila, že i v příštím roce počítá s přebytkem ropy na trhu. Agentura sice potvrdila, že i dle jejích odhadů produkce ropy v zemích mimo OPEC v příštím roce poklesne (USA) a že růst poptávky bude solidní. Na druhou stranu však potvrdila, že klíčovou rizikovou událostí (aspoň z dnešního pohledu) je návrat íránské ropy na trh. Cena ropy Brent tak v pátek poklesla bezmála o 5 %.