Od doby co pro obchodování stačil telefon a noviny nebo rádio uplynula dlouhá doba. Na trzích s futures kontrakty se zejména na americkém trhu začíná prosazovat agresivní algoritmické obchodování často kombinované ještě s vysokofrekvenčním.
Nedávný návrh amerického regulátora CFTC, dokument s 521 stránkami známý pod zkratkou “Reg AT”, chce po více jak desetileté explozi automatizovaného obchodování srovnat skóre a dát obchodování strojů na vysokorychlostních linkách určitý řád. Tomu se patrně nebrání ani samotní obchodníci, kteří by i snad sami uvítali trochu více jasných pravidel.
Podle statistických dat CFCT proteče přes systémy algo traderů kolem 95 % všech futures obchodů na všech burzách, které futures obchodují. Tudíž není příliš sporu o tom, že klasické manuální obchodování je v těžké defenzivně. Dokonce burza CME Group v únoru tohoto roku oznámila svůj záměr omezit počet klasických obchodních parketů pro futures na své burze. Což jasný trend kam se obchodování ubírá jen podtrhuje.
Podle údajů Financial Times je kontroverzní na celém návrhu hlavně to, že regulátor by měl dostat přístup přímo ke svatému grálu nebo esenci úspěchu jednotlivých firem - ke zdrojovému kódu samotného algoritmu.
Pokud se podíváme do světa, není regulace tohoto tradingu ničím výjimečným. V Evropě musí všechny registrované firmy udržovat všechny zdrojové kódy a nastavení v archivu po dobu pěti let.
Regulátor chce čelit případný rizikům, které z chyb automatických systémů můžou vzejít. To samozřejmě nebylo investorskou obcí přehlédnuto. Podle návrhu by měl být zdrojový kód přístupný volně pro kontrolu regulátorovi.
Tato část nově navrhované regulace je asi nejkontroverznější. Obchodníci se začali okamžitě ptát, jak bude zajištěna bezpečnost. Řada z nich měla v živé paměti excesy regulátora CFTC - například když Bernie Sanders, americký senátor, v roce 2011 zveřejnil tajné dokumenty CFTC, které jasně identifikovaly obchodníky s velkými pozicemi na ropě a plynu.
V roce 2012 CME Group obvinila ekonoma CFTC, že publikoval reporty, které ukázaly čisté pozice některých zákazníků burzy. V poslední době také došlo ke skandálnímu průniku čínských hackerů do systému CFTC, kde ukradli data zaměstnanců úřadu.
Navíc se obchodnící ptají, jak moc jsou data u CFTC tedy v bezpečí, jak zaručí, že nějaký zaměstnanec, který bude kontrolovat kód a očividně tedy bude mít dostatek znalostí na to, aby ho byl schopen kontrolovat nezneužil možnosti sám ho použít pro své účely nebo ho neprodal jiné konkurenční firmě.
Některé firmy údajně pro vývoj kódu používají známý server GitHub. GitHub je pomůcka pro programátory a vývojáře, aby dokázali udržet vývoj kódu na jednom místě a hlavně měli pořádek ve vývojových verzích s různými úpravami zanesenými do kódu. GitHub oznámil, že soukromá data v soukromých repositářích nezpřístupňuje, pokud nedostane příkaz od úřadů.
Na druhou stranu pohled CFCT, že by měly být trhy s algotradingem regulovány, protože jsme měli možnost již vidět, jak se negativně mohou projevit chyby algoritmů na zdraví společností, zdá být oprávněný.
Zažili jsme již několik situací, které byly extrémní, protože algoritmus udělal chybu nebo narazil na neznámou situaci a udělal neočekávanou věc.
Například u Knight Capital se stalo, že stroj firmu postavil do obrovské nechtěné pozice a tak se jedna z velkých wallstreetských firem dostala do křížku s , jakožto predátora, který ucítil závan snadných peněz. Objem transakce provedené společností byl 200 milionů dolarů. Samozřejmě jako vítěz z celého průšvihu dokázala těžit banka .
Jedna ze statistických společností pak uvedla, že na některých opčních kontraktech byly vidět několika set násobné objemy obchodování než za běžného stavu za celý den.
Problémy nebyly jen na amerických burzách. Například broker Evenbright Securities působící v Číně kvůli chybě v kódu byl náhle long na shanghaiském trhu v objemu blížícím se téměř 4 mld. dolarů.
Naštěstí se zatím jedná o návrh nové regulace a k němu je ještě 90 denní prostor uvést svoje připomínky nebo námitky. Což se jistě stane.
Zdroj: FT, Bloomberg, U.S. Commodity Futures Trading Commission