Index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou universitou podle předběžných říjnových výsledků stoupl na 92,1 z 87,2 bodu. To je lepší výsledek než očekávaných 89,0. Za zlepšením indexu stojí zhruba stejnou měrou hodnocení současné situace i očekávání. V prvním případě daný index vzrostl na 106,7, v druhém na 82,7 bodu.
Poslední dvě měsíční zprávy z amerického trhu práce nebyly příliš dobré a ukázaly slabší tvorbu pracovních míst a stále nevýrazný růst mezd. Spotřebitelé se však podle průzkumu nenechali těmito výsledky moc ovlivnit. Pravdou je, že nejsledovanější údaj - míra nezaměstnanosti - se vyvíjí stále velmi dobře a sám o sobě žádné varování nevysílá.
Další negativní okolnosti, které mohly náladu spotřebitelů tlačit níž, jsou volatilita finančních trhů a rostoucí vnější rizika pro americkou ekonomiku. Avšak ani v těchto případech to nevypadá, že by šlo o základ rostoucí skepse. Soukromá spotřeba v zámoří se zatím drží slušného růstového tempa a jde o základ růstu ekonomiky. V tomto smyslu koresponduje s relativně vysokým indexem důvěry. Na druhou stranu to neznamená, že bychom mohli dělat vážné závěry z meziměsíčního růstu důvěry. Jako indikaci krátkodobého vývoje tento indikátor nelze přeceňovat.