Podle průzkumu UBS je nejdražším městem na světě New York. Náklady spojené se službami jsou vyšší jen v Curychu a v Ženevě, ale pokud se započítá i výše nájmů, dostane se na první místo právě New York. Švýcarská města jsou nyní mnohem dražší než minulý rok, příčinou je kurzová politika švýcarské centrální banky SNB, která se v lednu rozhodla upustit od měnových intervencí. Dolarové ceny v japonských a evropských městech ve srovnání s minulým rokem klesly, protože euro a jen k dolaru oslabily.
Graf porovnává celkovou výši cen (včetně nájmů) ve vybraných velkoměstech s výší mezd a kupní silou obyvatelstva.
Podle UBS vydělávají obyvatelé Curychu, Ženevy a New Yorku také nejvyšší čisté mzdy. Banka pak na základě mezd odhaduje, že nejvyšší kupní sílu nalezneme v Lucemburku, Curychu a Ženevě, za těmito městy figurují Miami a Los Angeles. Kupní síla je počítána pomocí koše spotřebního zboží, který by měl reprezentovat měsíční nákupy tříčlenné rodiny v Evropě. Obyvatelé velkých švýcarských měst si za svou mzdu mohou koupit 20 takových košů ročně, v USA asi 18 košů ročně. Ve městech jako Londýn či Oslo je to jen 12 košů ročně a v Africe a Indii přibližně pouze tři koše ročně.
UBS také spočítala, jak dlouho musí obyvatelé vybraných měst pracovat na to, aby si mohli koupit iPhone 6 (viz graf). Lidem z Ženevy a Curychu na to stačí zhruba 20 hodin, ve Stockholmu musí na nový iPhone naopak pracovat více než 45 hodin. Co se týče rozvíjejících se zemí, čísla jsou mnohem vyšší – obyvatelé Šanghaje by na uvedenou koupi museli pracovat asi 164 hodin a v Manile dokonce 334 hodin.
Zdroj: UBS, WSJ, RealTimeEconomics