Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mysleli jsme si, že EFSM je po roce 2013

Mysleli jsme si, že EFSM je po roce 2013 "mrtvý", říkají Češi a nejsou sami

14.07.2015 12:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká republika si nepřeje, aby byl k případné překlenovací půjčce pro Řecko aktivován Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM), řekl dnes novinářům v Bruselu český premiér Bohuslav Sobotka. Podle ministra financí Andreje Babiše se na dnešním jednání šéfů státních kas celé evropské osmadvacítky podobně vyjádřil nejen on sám, ale také další ministři financí zemí mimo eurozónu. Za půjčky z EFSM ručí všechny země EU, podíl ČR na něm by byl 1,13 procenta.

"My jsme si mysleli, že EFSM už je mrtvý nástroj. Evropská rada se dohodla na tom, že po roce 2013 už by nemělo být používáno," řekl Sobotka českým médiím v Evropském parlamentu, kde se dnes shodou okolností účastní konference související s nynějším českým předsednictvím Visegrádské skupiny.

Summit eurozóny v noci z neděle na pondělí rozhodl, že Řecko může při plnění velmi přísných podmínek začít vyjednávat o novém několikaletém programu pomoci se záchranným fondem eurozóny, známým jako Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Peníze ale hluboce zadlužená země potřebuje už v týdnech, kdy se budou tato jednání konat.

Proto eurozóna hledá způsoby, jak tuto dobu finančně překlenout. Kromě možnosti přímých dvoustranných půjček diplomatické zdroje už v neděli na eurosummitu zmínily právě EFSM, ze kterého v minulosti dostaly půjčku Irsko či Portugalsko. Tento starší mechanismus byl pro země eurozóny posléze nahrazen právě ESM, určité peníze v něm ale stále zůstaly.

Návrh použít EFSM dnes ale na jednání vůbec nepadl, o všech možnostech jak věc vyřešit totiž teprve jednají finanční experti.

"Problém Řecka je problém členů eurozóny," prohlásil dnes v Bruselu Babiš. Země mimo euro si podle něj nepřejí, aby řecký problém byl řešen z rozpočtu EU. Český ministr země, která eurem neplatí, opět zopakoval své přesvědčení, že rozhodnutí víkendového summitu Řecku opět pomoci nebylo šťastné.

Ministři zemí mimo euro podle Babiše kritizovali také to, že o nápadu se dozvěděli až z médií. Podobný postoj jako ČR má podle něj Británie, Švédsko, Dánsko, Maďarsko či Chorvatsko i další země unie. "Myslím, že všichni mají stejný názor," dodal Babiš s tím, že podobný názor mají všechny země, které eurem neplatí.

Rozdílné názory mezi zeměmi platícími eurem a neplatícími eurem by mohl nadále podkopávat nohy dohodě o Řecku, která byla doslova vykřesána za pět minut dvanáct. Kromě toho, že se zdá, že Evropa je přeci jen opět nejednotná. Problémy čekají na Tsiprase i doma.

Zdá se, že z tvrdé frakce Syrizy znějí stále silnější hlasy, které se stavějí proti podmínkám dohody. Tsipras se dosud mohl spolehnout na hlasy opozice, ale nyní je i pro některé pravicově orientované politiky z řeckého parlamentu dohoda dá se říct neúnosná. Například Marina Chrysoveloni, mluvčí strany Nezávislý Řekové řekla, že mají své limity pro podporu záchrany země. 

Potvrzují se tak slova rakouského kancléře Faymanna, který řekl, že Řecko může znovu snadno nabrat kolizní kurz s Grexitem.

Zdroj: ČTK, Reuters, FT


Čtěte více:

Podle IDC výdaje na IT infrastrukturu v Evropě rostou
14.07.2015 12:02
Dnes svůj aktualizovaný report publikovalo IDC za první čtvrtletí pro ...
Pár minut poté ... videokomentář na DAX
14.07.2015 12:08
Další ze série videokomentářů, zaměřujících se na technické signály, n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2024
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)