Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kterým směrem chybovat při zvedání sazeb?

Kterým směrem chybovat při zvedání sazeb?

29.05.2015 17:45

Jedním z nejvýznamnějších investorských témat současnosti je „normalizace“ monetární politiky. Týká se to z evidentních důvodů hlavně USA a amerických trhů. Paul Krugman měl před dvěma měsíci přednášku na Economic Policy Institute, zaměřovala se právě na to, kdy by měl Fed začít zvedat sazby. Krugman byl jedním z mála, kdo od počátku krize, respektive od počátku masivního monetárního uvolnění tvrdil, že hlavním rizikem je deflace, inflace neporoste a výnosy dluhopisů zůstanou dlouhodobě nízko. Dnes se to zdá jako samozřejmost, hovoříme ale o době, kdy ze všech stran zněla výmarská varování před hypersupermegainflací. Podle mne tak máme pádný důvod naslouchat tomuto ekonomovi i nyní.

Krugman je v kostce zastáncem názoru, že lepší je se zvedáním sazeb počkat déle, než ho uspěchat. Z mého hlediska dává argumenty většinou smysluplné, ale někdy i trochu podivné. Mezi ty první patří (mými slovy) to, že monetární politika umí daleko lépe brzdit, než šlapat na plyn. Což v současné situaci znamená, že pokud by Fed utáhl o něco déle a projevilo se to vyšší inflací, bude jednodušší tuto inflaci ztlumit, než eliminovat problém opačný – oživovat ekonomiku v případě příliš brzkého utažení. Jinak řečeno, rizika nejsou symetrická a to bychom měli brát v úvahu. K dokonalému načasování nedojde, jde o to, kterým směrem spíše chybovat.

Zajímavý byl v této souvislosti i nobelistův výlet do historie „konsenzuálního“ inflačního cíle ve výši 2 %. Dřívější studie prý ukazovaly, že takový cíl stačí na to, aby pravděpodobnost dosažení nulové hranice sazeb klesla na 5 % (což se dnes zdá těžko uvěřitelné). A významnou roli prý hrála i snaha „umlčet“ požadavky na to, aby centrální banky udržovaly cenovou stabilitu. Ta by byla problematická z řady důvodů, mimo jiné proto, že kvůli technologickému pokroku bychom se při cenové stabilitě efektivně pohybovali v deflaci. Kompromisem tak byla nakonec ona 2 %.

Za slabší považuji Krugmanův argument proti tezi, že nižší sazby mohou přispívat k finanční nestabilitě. Ekonom tvrdí, že k růstu zadlužení a rizika v systému mohou vést zrovna tak nízké sazby, jako sazby vysoké. V druhém případě prý tak, že dlužníci podstupují vyšší riziko proto, aby byly schopni dosáhnout vyšších výnosů a byli schopni splácet vyšší úroky, či obecně uspokojit vyšší požadovanou návratnost. Jinak řečeno, čím vyšší jsou sazby, tím více nás to nutí do rizika, abychom tyto sazby „utáhli“. Pak bychom si ale nevybrali – při nízkých sazbách bychom hodně riskovali proto, že je k dispozici levný kapitál. Při vysokých sazbách proto, abychom poplatili kapitál drahý. Co ale poměrně jasný argument, že dražší kapitál v první řadě omezuje množství investic – měly by zůstat investice kvalitnější z hlediska profilu návratnost-riziko? Nevím tedy, jestli tato Krugmanova úvaha není přece jen příliš kreativní.

Co mě naopak hodně zaujalo je ekonomův popis realitní krize v Švédsku z počátku devadesátých let. Krugman jí interpretuje jako důkaz toho, že podobné krize se obejdou bez velké příjmové nerovnosti – ta je a byla ve Švédsku na velmi nízké úrovni a podle toho by se zdálo, že nerovnost nemůže stát za problémy finančního systému (tedy ani v USA a jiných mnohem více „nerovných“ zemí). Mnohem důležitější ale je v současné situaci to, že realitní bublina ve Švédsku vznikla i přesto, že sazby byly poměrně dost vysoko. Tento fakt jde proti poměrně rozšířenému přesvědčení, že za globálními ekonomickými problémy a bublinami posledního více než desetiletí stojí hlavně centrální banky. Což se promítá i do diskuse ohledně sazeb současných.

V extrému by se pak mohlo zdát, že vývoj ve Švédsku vlastně podporuje i výše zmíněnou tezi „vyšší sazby = vyšší riziko“, ale tak daleko bych zase nešel. Celkově se domnívám, že centrální banky se samozřejmě učí a dělají chyby, ohledně podílu na krizích jim je ale přisuzována vyšší vina, než jakou skutečně mají. Jednou z příčin mého názoru jsou studie, které na „pokusech na lidech“ jasně ukazují, že bubliny a iracionální cenové výstřelky si rádi tvoříme sami bez jakéhokoliv impulsu zvenčí. Samozřejmě je rozdíl, pokud se alkoholik nalézá v místnosti plné lahví s rumem, nebo lahví s mlékem. Ale to, že lahve začne otvírat, je jeho volba.

Pokud bychom pak nyní razantně zvedali sazby jaksi preventivně jen ze strachu předtím, že na Wall Street (či jiné podobné „street“) se opět stanou nějaké excesy, jde o hodně absurdní situaci: Nezodpovědní velkofinančníci nejdříve problémy vytvořili, pak se jako první zahojili při jejich řešení a nyní, když mají z řešení těžit i ostatní (nezaměstnanost konečně výrazně klesá, ekonomika se dostává k „únikové“ rychlosti), se musí preventivně skončit kvůli tomu, aby WS zase nedělala problémy?


Čtěte více:

Bullard z FEDu: Jsme na cestě k normálu
29.05.2015 10:21
James Bullard, prezident FED ze St. Louis, řekl, že by FED měl zvýšit ...
Pokles americké ekonomiky - HDP revidován ještě níž
29.05.2015 14:45
První předběžný údaj negativně překvapil tím, že ukázal růst americké ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2024
22:00Příznivý mix zpráv poslal S&P 500 na nové maximum  
18:03Amerika dnes Evropu nestíhá, přestože se tamní data přidala mezi dobré zprávy  
17:53Starostové chtějí ministrem průmyslu Lukáše Vlčka, zapojeného do sněmovních výborů pro rozpočet či životní prostředí a exstarostu
17:48Finanční podmínky, sazby a umělá inteligence – září 2024
15:29Růst ekonomiky USA ve druhém čtvrtletí zrychlil na tři procenta, potvrdil úřad
15:13Bloomberg: Naděje EU na výrobu baterií se stala symbolem krachu elektromobilů
14:58Fidelity International: Fed do toho jde ve velkém stylu, čeká nás volatilita
14:42RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva
12:59Novinky z OpenAI: Altman by mohl získat podíl, odchází technologická šéfka Muratiová a manažeři výzkumu
12:23Bloomberg: Cateringová firma Sodexo zvažuje převzetí rivala Aramark z USA
11:53Německá ekonomika letos opět klesne, odhadují přední hospodářské instituty
11:273M FUND MSI SICAV a.s: Pololetní zpráva za rok 2024
10:37Další čínská podpora a výsledky Micronu posílají akciové trhy vzhůru  
10:26Rohlik.cz Finance a.s.: Pololetní neauditovaná finanční zpráva společnosti
10:16Poptávka po AI počítačích zlepšila výhled Micron, akcie vyskočily o 15 %
10:13Čína zavede další opatření na podporu ekonomiky, akcie zareagovaly růstem
9:18Rozbřesk: Koruna pod lehkým tlakem. ČNB snížila sazby dle předpokladu, na tahu je šýcarská centrální banka
8:53Technologické akcie podpořila čísla Micronu, čínský trh stimulace tamní vlády. Evropa zahájí pozitivně  
6:29Technická analýza: Citi může pokračovat v růstu podél 200denního průměru  
25.09.2024
22:01Americké indexy dnes nedokázaly najít směr  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m