Tak Ben Bernanke si chce trochu přivydělat. Kdo mu to může mít za zlé? Jde o jednoho z nejváženějších ekonomů současné doby, který své zemi značně pomohl. V čele Fedu stál v době, která byla pravděpodobně nejnáročnější v celé historii této instituce. Vzdal se i své práce na Princetonu, tak co má tedy nyní dělat?
Bernanke začne pracovat pro Citadel – jeden z největších hedge fondů v USA. Přestože je talentovaným ekonomem, podobnou práci nikdy nedělal a je tedy jasné, co po něm jeho nový zaměstnavatel chce – insider informace. Domnívá se třeba, že Bernanke je má díky tomu, že si udržuje vztahy s bývalými kolegy. Finanční firmy se o něj proto ucházely od chvíle, kdy opustil Fed. například psaly o tom, že na jedné večeři Bernanke hovořil s několika zástupci hedge fondů o tom, jak Fed skutečně vnímá inflační vývoj a tyto fondy pak byly schopny učinit pár ziskových sázek.
Jde o systematický problém. Pokud se jednotlivci chovají jako Bernanke, je to nepřijatelné, ale pohled na celý systém budí hrůzu. Jde o problém otáčejících se dveří, kdy dochází k neustálému přechodu lidí mezi vládním sektorem a finančním sektorem. Tedy mezi ne tak dobře placenými pozicemi v prvním případě k vysokým platům v případě druhém. Zjistit, jak závažná celá věc je, není tak jednoduché. Museli bychom například definovat, od jaké úrovně zaměstnanců budeme o tomto problému hovořit. Jednotlivých příkladů je ale hodně. Ben Bernanke není dokonce ani jediným zástupcem Fedu, který minulý měsíc rozšířil řady lidí pracujících pro hedge fondy. Učinil tak i bývalý guvernér Jeremy Stein, který nyní pracuje pro BlueMountain Capital Management. Alan Greenspan a Martin Feldstein zase pracovali jako poradci pro dnes už neexistující firmu Johna Paulsona.
Příkladů by bylo mnohem více, pokud bychom do nich počítali přestupy do firem mimo hedge fondy. Peter Orszag byl vysoce postaveným poradcem prezidenta Obamy, pak přestoupil do . Tedy do banky, která od vlády dostala téměř 500 miliard dolarů finanční pomoci. The Times v této souvislosti píší: „Očekává se od něj, že bude využívat svou hlubokou znalost problematiky veřejného rozpočtu a finančních problémů a na jejich základě bude radit klientům .“
U Bernankeho se zdá, že si je vědom toho, jak problematická celá věc je. Uvedl proto, že se chtěl vyhnout konfliktu zájmů a vybral si proto firmu, která není Fedem regulována. To je sice pravda, ale můžeme tvrdit, že právě hedge fondy přispěly k finančnímu kolapsu a tudíž se jich úzce týká i současná regulace. A Fed má na starosti třeba to, jak moc jsou odděleny velké banky od těchto fondů. Sám Bernanke v roce 2006 hovořil o tom, jak velké systematické riziko tyto fondy představují. Bernankeho poznámky mohou stále hýbat trhy. V jeho případě ale budí největší obavy skutečnost, že jde o člověka, který je znám svou poctivostí a bezúhonností. Pokud je systém otáčejících se dveří tak mocný, že vrhne podezření i na něj, možná pak není způsob, jak věci napravit.
Zdroj: The Atlantic