Ropa se během uplynulého týdne nejprve vydala směrem dolů, když na ni dolehly nové odhady IEA. Mezinárodní agentura pro energii varovala, že už tak vysoké zásoby suroviny se ještě rozšíří, než dojde k poklesu produkce.
Víra v obrat na straně nabídky je ale už celkem silná a vede ke spekulacím na růst cen. Ropa tak následně obrátila vzhůru a připsala si slušné zisky. Brent se dostává na 61,75 dolaru a WTI na 52,85 dolaru za barel. Pomohlo oslabení dolaru.
Reálně útlum produkce v číslech zatím vidět není. Produkce ropy v USA se minulý týden po krátké přestávce vydala znovu vzhůru. Vedle toho vidíme nadále výrazný nárůst zásob ropy i benzínu, v posledním týdnu ale slušně klesly zásoby ropných destilátů.
Odraz cen vzhůru po několikaměsíčním propadu stále stojí především na náznacích či očekáváních nižší nabídky. V tom může mít trh nakonec pravdu, ale růst cen je hodně rychlý a reálná změna situace na trhu může přijít ještě se značným zpožděním. Podle nás tak stále hrozí cenám značné korekce, ačkoli obnovení setrvalého propadu pod letošní minima už moc nečekáme.
Kde jsme se dočkali obratu, je český maloobchodní trh s pohonnými hmotami. Ty po dlouhé době začaly zdražovat. Poslední čísla CCS hovoří o tom, že Natural 95 zdražil v průměru na 29,78 korun a motorová nafta na 29,90 korun za litr. Ceny burzovně obchodovaného benzínu už stoupají několik týdnů a stejným směrem se proto vydaly také ceny přímo u čerpacích stanic. Dříve vysoké marže obchodníků se podle nás už dostatečně smrskly a spotřebitel tak naplno začíná pociťovat vývoj cen ropy na globálních trzích. Směr vzhůru by měl pohonným hmotám vydržet - v krátkém výhledu se podle nás ceny dostanou nad hranici 30 korun.