Klesající cena ropy, která za posledních šest měsíců odepsala 57 % z úrovně 107 USD na aktuálních 46 dolarů za barel, začíná na trhu s černým zlatem vytvářet tzv. kontango strukturu. kontango obecně značí situaci, kdy je spotová cena komodity nižší, než její budoucí hodnota representovaná typicky cenou futures, nebo forward kontraktů (opakem je potom tzv. backwardation).
Původ termínu kontango vychází z označení poplatku na Exchange, který platil kupující prodávajícímu, jestliže si přál odložit vypořádaní uzavřeného obchodu.
Kontango stav je na (komoditním) trhu relativně běžný, zajímavá investiční příležitost se však rýsuje, teprve když je rozdíl mezi spotovou a budoucí cenou dostatečně velký. Pokud totiž tento „časový spread“ překročí limitní úroveň, pak se vyplatí koupit komoditu, např. ropu za aktuální (spot) cenu, uskladnit ji a následně s jistým ziskem prodat prostřednictvím futures kontraktu.
Tento postup se na ropě hojně využíval naposledy v roce 2009, kdy tankery naplněné po okraj ropou, odmítaly černé zlato vyložit, dokud se nezvýší cena na světových trzích. Tankery tehdy fungovaly jako plovoucí skladovací kapacita. Podobné úvahy o skladování ropy na moři se začínají množit také nyní s tím, jak se cena černého zlata neustále snižuje.
Velké ropné společnosti a (investiční) banky od začátku nového roku spekulují, zdali nenastal příhodný čas na využití kontango tržní struktury na ropě, tedy spotový nákup ropy a prodej v budoucnosti za vyšší (futures kontraktem garantovanou) cenu. Royal Dutch a by měly, dle agentury Bloomberg, patřit mezi několik společností, které podobné plány seriózně zvažují. Podle informací řeckého rejdaře Dynacom Tankers Management si velké ropné společnosti v minulých dnech objednaly 10 obřích tankerů s celkovou kapacitou 20 mil. barelů.
Situace na trhu s ropou, tedy neochota OPEC omezit těžbu, vyšší produkce z břidlic v USA, snížená poptávka po komoditě (zejména v Číně) a zásoby na vysokých úrovních, vytváří prostor pro další pokles, což kontango podporuje a z uskladnění ropy (na moři) činí atraktivnější investici. V pondělí navíc analytici vydali report, podle kterého by se cena černého zlata mohla v průběhu 1H15 podívat až k 40 USD/barel, což by ještě více tomuto scénáři nahrávalo.
Pokud se podíváme konkrétně na ropu typu Brent, tak její aktuální cena (hodnota únorového kontraktu) činí přibližně 46 USD/barel, zatímco cena futures kontraktu s dodáním za 13 měsíců, tedy v březnu 2016, má hodnotu 58 dolarů za barel. Rozdíl 12 dolarů se zdá být dostatečně vysoký na to, aby pokryl: 1) náklady obětované příležitosti (místo spot nákupu ropy v únoru by bylo možné uložit peníze na 13M v bance) a 2) náklady na uskladnění (náklady na uskladnění ropy na tankeru se pohybují kolem 44 tis. USD/den a dávají kontango carry obchodům velmi reálné obrysy). Na grafu je zachycena rostoucí futures křivka pro Brent.

Velký rozdíl mezi spot a futures cenou motivuje investory k arbitrážím, během kterých se zvyšuje aktuální poptávka po ropě (zvyšuje se tedy tlak na její růst) a současně sílí tlak na pokles ceny v budoucnosti, kdy budou maturovat futures kontrakty a investoři budou ropu prodávat. Jestliže tedy situace kontango trvá dostatečně dlouho a objem arbitráží dosáhne velkých objemů, může se jednat o medvědí signál. Investoři by totiž mohli v budoucnosti zavírat velké pozice a ropu hromadně prodávat. Těžařům by však mohlo využití kontango carry obchodů pomoci alespoň částečně umazat ztráty z levné ropy.
Momentálně je na moři uskladněno cca 20 mil. barelů ropy. V roce 2009, kdy ropné kontango dosahovalo svého vrcholu, činil tento objem 100 mil. barelů (denní produkce kartelu OPEC činí cca 30 mil. barelů). Možnou překážkou zabraňující velkým bankám ve skupování skladovacích kapacit na moři jsou nová americká regulatorní pravidla. Ta omezují velikost expozice do komodit.
Možností, jak na aktuální situaci na trhu s ropou vydělat, by mohl být například nákup společností, které se zaměřují na přepravu a skladování ropy. Zatímco index Stoxx 600 Oil & Gas od počátku roku odepsal 5 %, tak např. společnost Vopak (největší světový podnik na uskladnění ropy) vyskočil o téměř 15 %. Např. banka Jefferies přidala firmu Vopak do svého seznamu nákupních doporučení.
Zdroj: Bloomberg