Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dallaský Fed: Finanční krize stála Ameriku až 14 bilionů USD. Záchrana bank byla nespravedlivou daní

Dallaský Fed: Finanční krize stála Ameriku až 14 bilionů USD. Záchrana bank byla nespravedlivou daní

11.09.2013 15:11
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Finanční krize, od jejíhož vypuknutí si svět v těchto dnech připomíná páté výročí, přišla Spojené státy pěkně draho. Podle analýzy regionální pobočky americké centrální banky v Dallasu se náklady největšího otřesu finančního systému od Velké deprese pohybují mezi 6 a 14 biliony dolarů. A to přitom nemusí být konečné číslo. Do úplného zotavení má největší ekonomika světa ještě daleko, pokud ho vůbec dosáhne.

Události, které 15. září 2008 odstartoval pád banky Lehman Brothers, zanechaly trvalé následky zejména v podobě zvýšené nezaměstnanosti, trvalého poklesu růstové dynamiky i potenciálu, zostřeného propadu cen nemovitostí a radikální restrukturalizace bankovního sektoru. Ten získal od státu 12,6 bilionu dolarů přímé finanční pomoci, která mohla být využita jinde.

„Zhroucení v letech 2007-2009 způsobilo obrovský negativní posun trajektorie hospodářského výstupu, spotřeby a finančního bohatství,“ uvádí se v dokumentu sepsaném trojicí David Luttrell, Tyler Atkinson a Harvey Rosenblum. Mezi další náklady řadí psychologické újmy, zakrnění odborných dovedností v důsledku dlouhodobé nezaměstnanosti a zvýšenou intervenci státu v ekonomice.

Sečteno a podtrženo, Fed náklady krize odhaduje mezi 6 a 14 biliony dolarů. Horní pásmo odhadu přitom odpovídá celoročnímu výstupu americké ekonomiky. Navíc se ve skutečnosti jedná o předběžnou kalkulaci. Pokud by plné oživení trvalo déle, než se předpokládá, vyšplhají se ztráty mnohem výš.

„Pokud by se dopady krize ukázaly být trvalejší, trajektorie spotřeby od roku 2007 by naznačovala, že náklady by mohly být oproti odhadovanému pásmu dvojnásobné,“ stojí v analýze. Dallaský Fed ztráty kalkuloval s pomocí výstupu na osobu a zjistil, že oproti oživením z předchozích 50 let je tento ukazatel o 12 % níž.

Některá z čísel citovaných ve zprávě vypadají neuvěřitelně: 8,7 milionu ztracených míst mimo zemědělství, 14,7 milionu nezaměstnaných v nejostřejší fázi recese, ohromující množství nevyužité pracovní síly, 10,6 milionů lidí s polovičatými úvazky.

Krize a dva roky trvající recese se hluboce promítly do očekávání lidí a spotřebitelské důvěry. Od prosince 2007, kdy začal výstup ekonomiky klesat, se většina lidí domnívá, že jejich budoucí příjmy budou nižší než ty stávající. Tak negativní příjmová očekávání Spojené státy naposledy zaznamenaly v 60. letech minulého století.

Velmi břitce se v Dallasu staví k roli velkých bank, které kvůli své auře nepostradatelnosti shrnuté ve frázi „too big to fail“ od státu získaly gigantické záchranné úvěry, a z velké části tak ušly trestu za příliš velké riziko provázející jejich hypertrofované aktivity na finančních trzích. „Toto zvláštní zacházení bylo v rozporu se základními principy amerického kapitalismu: všichni lidé i instituce zodpovídají za své činy a mohou na jejich základě uspět, nebo také selhat. Svým způsobem záchranné úvěry z let 2008-2009 představují netransparentní a nespravedlivou daň uvalenou na americký lid,“ myslí si autoři analýzy.

Dále sice připouští, že bezprecedentní zásah státu na uklidnění rozrůstající se finanční paniky možná zabránil hospodářské depresi podobné té před 80 lety. Následky intervence však prý nelze přehlížet. Společnost se musí vyrovnat se zvýšeným dluhem federální vlády, obrovsky nafouknutou rozvahou centrální banky a se zintenzivněnou regulací a přetrvávajícími tendencemi k intervencionismu. Navrch autoři přidávají, že ekonomika by nikdy nemusela dosáhnout původní úrovně produktivity.

(Zdroje: CNBC, Federal Reserve Bank of Dallas)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.08.2024
9:08Víkendář: Velká část ekonomiky potřebuje místo modelů jako je ChatGPT modely kvantitativní
16.08.2024
22:02Páteční obchodování na Wall Street potvrdilo růstový týden  
18:01Martin Uher: Od výprodejů k oživení. Jak využít aktuální situace na trzích?
16:52Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech pomáhá akciím, zlato je poprvé nad 2.500 dolary  
16:31Sazby ve světě v příštím roce – BoJ nahoru, v USA dolů, ale po roce stále mírná restrikce?
14:09Letní šok na trhu ještě není zcela u konce. Investoři se připravují na další otřesy
13:44Texas Instruments získá podporu v řádu miliard dolarů na vybudování domácí výroby polovidičových destiček v USA
11:03Perly týdne: Microsoft spotřebuje více elektřiny než Island a trhy čekají od Fedu příliš mnoho
10:49Ceny v průmyslu v Česku zrychlily růst, v zemědělství zpomalily pokles
9:06Rozbřesk: Jak moc má ČNB snížit ve svých modelech potenciální růst? Silný maloobchod v USA povzbudil býky na dolaru
8:52Na některých trzích pro mmcité se sice ochladilo, firma ale uvádí novinky, buduje novou výrobu, potvrzuje výhled a vyplácí první dividendu
8:44mmcité hlásí růst tržeb a zisku, trh se zotavuje po nedávných poklesech  
7:01Summers: Záchranné snížení sazeb by spíše uškodilo, obchodování s realitami v centrálním bankovnictví nepomáhá
15.08.2024
22:00Nákupy ve slevách přinesly Wall Street sedmý růst v řadě  
17:54Sahmovo pravidlo bliká červeně, akcie to na rozdíl od historie nevzrušuje
17:12Americký maloobchod pozvedl akcie proti dluhopisům  
16:46Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
16:23Komentář Invesco: Proč byla nedávná korekce trhu možná přehnanou reakcí
14:36Walmartu klesl zisk na 4,5 miliardy, ale zvýšil tržby i výhled na příští rok
14:22Šéf chicagského Fedu Goolsbee se čím dál více obává o zaměstnanost než o inflaci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data