Aktualizováno Broker , který dokázal loni upsat nejvíce akcií a dluhopisů, se dnes připojil k většině amerických bank reportujících lepší výsledky za první kvartál letošního roku. Očištěný zisk na akcii předčil očekávání trhu stejně jako kvartální výnosy. Jednotlivé divize ale přinesly již smíšené výsledky.
Čistý zisk za první kvartál roku 2013 dosáhl 984 milionů dolarů a zastínil tak loňskou ztrátu za stejné období na úrovni 94 milionů dolarů. Po očištění o jednorázové položky dosáhl čistý zisk na jednu akcii 61 centů na akcii, a předčil tak konsensu trhu o 5 centů. Do odhadů analytiků oslovených v průzkumu agentury Bloomberg v rozmezí 40-78 centů na akcii se ale výsledek vešel s rezervou.
Výnosy očištěné o účetní náklady (317 mil. USD) vzešlé z přecenění vlastních dluhopisů v rozvaze brokera dosáhly 8,48 miliardy dolarů a předčily tak laťku nastavenou analytiky na 8,35 miliardy dolarů.
Z jednotlivých divizí však nad odhady dobrý výkon v 1Q podala jen správa svěřených aktiv, která výnosy 645 mil. USD předčila konsensus počítající s mezikvartálním poklesem výnosnosti těchto aktivit z 599 milionů na 570 mil. USD.
Divize obchodování s akciemi sice za první tři měsíce roku dosáhla výnosů 1,6 miliardy dolarů (ve 4Q12 1,3 mld. USD), analytici ale počítali s růstem až na 1,66 mld. USD. Obdobně zklamala globální divize správy bohatství, která výnosem 3,47 mld. USD sice překonala kvartál starý výsledek 3,33 mld. USD, ale nedosáhla na konsensus 3,58 mld. USD.
Dnešní výsledky Morgan Stanley potvrzují společné znaky posledního vývoj v bankovním sektoru Spojených států, které již dříve naznačily kvartální čísla konkurenčních bank. Investiční bankovnictví nyní nabízí slabší zisky z obchodování dluhopisů a komodit pro klienty. James Gorman, generální ředitel Morgan Stanley, si je podle všeho nebezpečnosti tohoto trendu vědom a snaží se proto přesunout těžiště aktivit společnosti od investičního bankovnictví směrem ke správě svěřeného bohatství, kde sice chybí astronomické jednorázové zisky, ale nižší volatilita výnosů také nevystavuje výsledky riziku dramatických propadů.
„Světová ekonomika nadále má své křehké momenty, ale věříme, že širší ekonomický výhled pro několik následujících let je nyní slibnější, než tomu bylo v nedávné minulosti,“ nechal se dnes slyšet šéf Morgan Stanley, který v posledních měsících podobně jako šéfové ostatních bank nemálo škrtal v oblasti nákladů s odvoláním na nutnost adaptace na nové tržní prostředí.
Akcie sice v předobchodní fázi v první reakci rostly přes dvě procenta, po dalších dvaceti minutách ale již naopak padaly přes dvě procenta na 21 dolarů za kus. Po otevření Wall Street pak titul propadl dokonce přes 4 procenta až pod 20,6 dolaru. Podle některých hlasů z trhu za to může zdráhavost managementu v oblasti akvizic, což může být pro někoho známka nejistoty a potenciálně promarněná příležitost jak využít volnou hotovost k levným nákupům pro posílení budoucí pozice firmy.
Svou roli mohlo sehrát také dnešní připomenutí, že stále drží v rozvaze nemalou expozici vůči dluhům evropským vlád. Ke konci března to bylo 5,01 miliardy dolarů v dluhopisech zemí PIIGS, z čehož 109 milionů dolarů připadá na dluh řecké vlády.
(Zdroj: Morgan Stanley, Bloomberg, CNBC)