Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhy = život nad poměry?

Dluhy = život nad poměry?

10.04.2013 18:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Vysvětlujeme-li vysoké dluhy automaticky tím, že si žijeme nad poměry, je tato interpretace mylná. Je pravdou, že pokud si někdo žije nad poměry, jeho dluhy budou růst. Obrácené tvrzení ale vždy neplatí. Vedle závazků totiž musíme věnovat pozornost i aktivům. A pokud namísto jedinců hovoříme o státech, platí to tím spíš. V případě Spojených států nebyl růst dluhu před finanční krizí známkou nadměrného utrácení, ale rostoucí finanční páky. Podobný vývoj nastal i ve většině dalších vyspělých ekonomik. Půjčím si, abych investoval do něčí firmy, poté si někdo půjčí od mě a investuje do nějakého dobrého nápadu, atd. Celková úroveň dluhu v ekonomice roste. Jestliže ale věnujeme pozornost i aktivům, která financuje, pak dluh nemusí znamenat problém. I když je pravdou, že toto zapáčení investic může samo o sobě vytvářet mechanismus, který šíří krize. Nemá ale nic společného s přehnanou spotřebou a výdaji.

Téma příliš vysokého dluhu souvisí také se vztahem mezi ekonomickým rozvojem, zvětšující se hloubkou finančního systému a rostoucím poměrem dluhu k HDP. Ve vyspělých ekonomikách jsou rozvahy finančních institucí větší a poměry celkového dluhu k HDP tak budou obecně větší než v rozvíjejících se ekonomikách. V tomto ohledu tak vyšší dluh představuje známku větší rozvinutosti ekonomiky. Indikátory, které ukazují skutečný obrázek týkající se dluhových nerovnováh, je možno sestavit pro jednotlivé sektory (vládu, soukromý sektor jako celek, domácnosti ...), nebo pro celou zemi. V takovém případě hovoříme o takzvané čisté mezinárodní investiční pozici (Net International Investment Position NIIP). Jde o rozdíl mezi všemi zahraničními závazky a aktivy. Tento ukazatel dává relevantní obrázek toho, jak moc si daná země půjčuje od zbytku světa (v čistém vyjádření). Porovnejme pro zajímavost výši vládního dluhu (v grafu červeně) a NIIP (modře) u vybraných zemí: 
 
001 

V případě USA je hrubý vládní dluh asi na 100 % HDP, ale NIIP leží mnohem níž – asi na 25 %. To znamená, že část vládního dluhu drží Američané, tudíž si dluží sami sobě a bylo by mylné tvrdit, že tím zatěžují budoucí generace. S tím, jak na ně tyto dluhy přecházejí, na ně totiž přecházejí i odpovídající aktiva – dluh držený doma je totiž zároveň závazkem i aktivem. V případě Japonska a Německa je dluh vysoko, je ale více než kompenzován aktivy vlády a soukromého sektoru. Obě země tak mají velkou kladnou NIIP. Pak jsou tu země jako Austrálie s malým vládním dluhem relativně k NIIP. To indikuje, že zde si půjčuje zejména soukromý sektor.

Můžeme se věnovat mnoha otázkám týkajícím se toho, jak čistý a hrubý dluh ovlivňují riziko v ekonomice a finančním systému. Příliš zjednodušené proklamace o tom, jak je vysoký dluh známkou života nad poměry ale moc ku pomoci nejsou. Při snahách o řešení krize pak mohou být přímo kontraproduktivní.

(Zdroj: Blog Antonia Fatáse, profesora ekonomie na INSEAD)


Váš názor
  • USA
    11.04.2013 16:16

    Ať si amíci tisknou, co chtějí, dokud od nich evropské banky nebudou nakupovat cenný papíry, tak se to nás netýká, koupí si je čína a když to nesplatí budou se dít věci, USA je a byla zdrojem mnoha konfliktů, ale stůj bože u Evropy, aby se nás to tentokrát vyhlo, ať si hrajou někdy jinde.
  • Dluh
    11.04.2013 9:22

    Dluh samozřejmě je žití nad poměry a USA to dlouhodobě praktikují. Je ale důležité říct, že dluh který vytváří USA nebude nikdy splacen. Jde jen o evidenci natištěných (na počítači zapsaných) miliard, které už nikdo nebude chtít vrátit. Je to způsob jak stát, který je nekonkurenceschopný udržet při životě. Řecko by také spokojeně fungovalo dál, kdyby svoje zadlužení dorovnávalo tištěním peněz a evidováním nových dluhopisů.
    pmx
  •  
    10.04.2013 18:26

    Takže pokud je výše dluhu důkazem vyspělosti státu,pak je Řecko druhej nejvyspělejší stát na světě:-)),běžte to tam říct na útěchu protestujícím,ale asi vás ukamenují.Amíci jsou chytří a mají rezervní měnu a umí si tisknout hodně peněz,ale za vodou ještě zdaleka nejsou ,uvidíme co se bude dít až přestanou tisknout prachy.
    Brutus
    •  
      11.04.2013 12:03

      Problém Řecka je v tom, že si nemůžou natisknout libovolný počet bankovek Euro. Kdyby si Řecko zachovalo svoji původní měnu, stačil by jim několikahodinový provoz tiskárny a problém by byl vyřešen. Tak to funguje např. v USA (pokud ta superbublina nepraskne).
      Achjo...
Aktuální komentáře
24.04.2025
6:13Odklon od USA může trvat roky, myslí si stratég, který předpověděl konec výjimečnosti amerických aktiv
23.04.2025
17:25Systém penzí byl za 1. čtvrtletí ve schodku 11,7 mld Kč, deficit klesl
17:21Trhy přehazují do jiných vzorců chování, výrazným novým prvkem může být ničení amerického bezpečného přístavu
16:55Investice do USA od Trumpova nástupu přesáhly pět bilionů, zavázaly se Apple, Nvidia, Softbank nebo Oracle
16:11Wall Street strmě roste, investoři se přestávají bát Trumpa  
14:53OpenAI by měla zájem o prohlížeč Chrome, pokud by Google byl nucen ho prodat
14:41Boeing výrazně snížil ztrátu, zvýšil tržby a zvyšuje produkci 737 Max. Akcie odpovídají růstem
12:59Schwab: Nemá smysl dělat nějaké předpoklady ohledně dalšího vývoje, nejlepší je omezit riziko, diverzifikovat a zaměřit se na silné firmy
12:17Apple dostal od Evropské komise pokutu 500 milionů eur, Meta 200 milionů eur
11:44Trhy oceňují, že Trump měkne. Čína může spokojeně čekat na ústupky  
11:16Komentář analytika: Tesle škodí Muskova politická role. Akcie přesto po výsledcích rostou  
10:19Trump popřel záměr odvolat šéfa Fedu Powella, trhy se radují
9:50Bloomberg: Výrobce čipů Intel chce propustit více než 20 procent zaměstnanců
9:37Musk od května utlumí čas v Trumpově administrativě, chce se věnovat trápící se Tesle
9:06Rozbřesk: Trhy se oklepaly z výrazných výprodejů a čekají na “signály” z byznysu
8:41Trump údajně nemá v úmyslu vyhodit šéfa Fedu Powella, Intel naopak plánuje propustit více než pětinu zaměstnanců. Evropské futures se zelenají  
7:55Bianco: Fundamentální změna v investičním prostředí, Fed nezasáhne
22.04.2025
22:03Úterní otočka na Wall Street, kdy stačilo vynechat komentáře namířené proti americké centrální bance či zemím na seznamu prezidenta Trumpa  
17:43Akcie brzdí ekonomiku. Jak moc?
17:06Rychle rostoucí Wall Street přebírá otěže od smíšené Evropy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Prodeje starších domů