Největší producenti kartelu OPEC jednají s indickými rafineriemi o zvýšených dodávkách ropy. Ty mají nahradit výpadek importu z Íránu, na nějž byly uvaleny sankce a který se indická vláda chystá ve svém energetickém mixu značně omezit. Teheránu tak hrozí útěk druhého nejvýznamnějšího zákazníka, který odebírá zhruba čtvrtinu íránského ropného exportu.
Podle zdrojů agentury Bloomberg vedou indičtí zpracovatelé rozhovory o ročních kontraktech se Saúdskou Arábií, Irákem a Kuvajtem. Objemy dodatečných odběrů zatím nebyly stanoveny. Rafineriím, které očekávají pokyn ministerstva ropy k zastavení nákupu dodávek z Íránu, bylo nicméně slíbeno, že arabské země mohou výpadek íránské ropy bez problémů nahradit.
Tato ujištění snižují riziko zhoršení palivové zásobovací situace ve třetí největší asijské ekonomice, jejíž vláda se snaží omezit dotace na benzín a snížit rozpočtový schodek. Zároveň jsou důkazem toho, že Západ to s drastickými sankcemi proti Íránu myslí smrtelně vážně a neustále přitvrzuje tlak. Pokud by Teherán o indické odběratele přišel a nenašel za ně náhradu, státní kasu to připraví o zhruba 11,5 mld. USD ročně.
V lednu Indie dovážela 286 tisíc barelů íránské ropy denně. Celkový íránský export podle údajů Reuters činil 1,1 mil. barelů denně. Podle platných kontraktů mají rafinerie každý den dostávat zhruba 300 tisíc barelů. Jeden barel íránské ropy značky Heavy se včera prodával za 105 USD.
„Je to důkaz zvyšujícího se tlaku na Írán a zároveň důvod větší smířlivosti, kterou země v poslední době jeví,“ tvrdí Ehsan Ul-Haq z Energy Economics. Teherán by prý mohl přijmout další podmínky v oblasti svého jaderného programu, jež si Západ pro odvolání sankcí klade. Podle nejmenovaných íránských diplomatů nabízí skupina velmocí kolem Německa, Velké Británie a Francie zmírnění ekonomické blokády, pokud Írán do půl roku odevzdá obohacený uran, který vlastní.
Teherán přiznal, že v posledních devíti měsících loňského roku kvůli mezinárodním sankcím přišel o téměř polovinu příjmů z vývozu ropy, přičemž vyvezené objemy propadly o 40 %. Se zlepšením situace v dohledné době nepočítá. Íránská pozice se značně zhoršila loni, když se k embargu na íránskou ropu a dalším trestným opatřením připojila Evropská unie.
Odstřižení Íránu od mezinárodního finančního systému značně komplikuje jeho obchodní styky s vnějším světem a odrazuje zahraniční investory. V říjnu EU zavedla zákaz importu íránského plynu, embargo na obchod s ocelí a hliníkem a řadu dalších sankcí cílících na celá odvětví ekonomiky. Teherán se musí v zahraničním obchodu čím dál víc uchylovat k barteru.
V prosinci Írán vyvážel 1,2 mil. barelů denně, z čehož 84 % putovalo do Číny, Jižní Koreje, Japonska a Indie. Údaje zveřejnila Mezinárodní energetická agentura (IEA). Oproti prvním deseti měsícům roku 2011 to představuje pokles o víc než 50 %. V rámci organizace OPEC se íránská těžba na úrovni 2,7 mil. barelů denně propadla z druhé na pátou příčku. Krom Saúdské Arábie, jasného lídra kartelu, zemi předběhl Irák, Venezuela i Kuvajt.
Indové se od íránské ropy odvracejí, jelikož místní pojišťovací společnosti odmítají pojistit tankery s dodávkami a rafinerie. Sami mají totiž kontrakty se zajišťovnami převážně z Evropy a Spojených států, které přísně dodržují sankční režim a odmítají jednat s firmami podílejícími se na obchodu s Íránem. Za nedodržení sankcí zajišťovnám hrozí pokuty, případně úplné odstřižení od finančního systému.
Írán se nabídl, že tankery směřující do Indie a tamní rafinerie pojistí sám. Indičtí zpracovatelé dosud využívali tankerů, které provozoval a pojišťoval Teherán, avšak souhlas k pojištění rafinerií se zdráhají dát. Bojí se, že v případě vznesení nároku na vyplacení pojišťovací škody od Íránců nic nedostanou.
Čína loni dovoz íránské ropy snížila o 21 % na 22 mil. tun. Čínský export do Íránu klesl o 18 % na 25 mld. USD, zatímco hodnota importu z Íránu činila 11,6 mld. USD. Japonsko loni z Íránu dovezlo zboží za 6,9 mld. USD (z 99 % ropu), o 38 % méně než v roce 2011. Export japonského zboží do Íránu propadl o 62 % na zanedbatelných 561 mil. USD. Jihokorejské importy z Íránu, prakticky pouze ropa, klesly o 25 % na 8,5 mld. USD, zatímco vývoz vzrostl o 3,2 % na 6,3 mld. USD.
(Zdroje: Bloomberg, Reuters, PressTV)