Dovolim si polemizovat/doplnit nekolik bodu:
1) "utlumený růst, opatrnost a spořivost vedou domácnosti k nákupu „bezpečných“ domácích aktiv"
domacnosti nenakupuji domaci aktiva ze sve vule, nakupuji je za ne banky, v kterych maji prostredky, a to zcela na podklade hluboce zakoreneneho presvedceni, ze kazdy spravny Japonec musi podporovat svuj stat.
Nicmene i toto se zacina ve spolecnosti menit, uz i Japonci si vice a vice uvedomuji, ze "jejich" stat jim "unesli" prodejni politici a lobiste a udelali si z neho svuj soukromy business.
Dle meho nazoru jsme nyni i v Japonsku na pocatku krize identifikace obcanu se statem.
(Nektere Evropske staty naopak z teto krize nikdy nevysly a naopak tam plati neco, co bych parafrazoval "kdo neokrada stat, okrada rodinu")
Z toho mi vyplyva, ze ke zlomeni popisovaneho trendu dojde presne v okamziku, kdy padne vira v "osvicenost" a "laskavost" statu ke svym obcanum, resp. kdy i Japonci poznaji, ze jejich stat jim nikdy nevrati to, co si od nich tak vyhodne napujcoval.
2) "firmy tlačí dolů mzdy, používají své zisky na snižování dluhu a hromadění hotovosti"
Je treba uvest na pravou miru, ze Japonske firmy mohou snizovat sve personalni naklady jen skze nekolik cest.
Mzdovy zaklad je v Japonsku vice mene zafixovan a tez se pravidelne 1xrok plosne zvysuje (pravda posledni roky jen nepatrne).
Snadno lze menit pouze vysi pulrocniho bonusu, ktery vsak na rozdil od ceskych pobocek japonskych firem muze tvorit i 15-25% rocniho prijmu zamestnance.
Nicmene takove snizeni neni trvale, ale jen prechodne, drive ci pozdeji musi firma opet bonus vyplatit, nebot jak jsem jiz uvedl, tvori podstatnou cast prijmu domacnosti, se kterou tyto dosti pocitaji.
Dale se naklady snizuji jen neprimo a sice, vyssi efektivitou (kdo byl v Japonsku vi, ze jeste porad je z ceho brat - ale snizeni vyhlasene japonske "prezamestnanosti" bude mit podstatne socialni dopady), outsourcingem ven z Japonska (predevsim low cost countries).
Tyto zisky ovsem japonske firmy vyuzivaji velmi neefektivne. Duvodem je, ze se jedna o interni zdroje a kontrola efektivity vyuziti je velmi "melka". Kdyby to byly penize nejake banky, ktera si svoji pujcku dobre hlida, bylo by to urcite jine.
Sam jsem velmi zklamany hlavne v poslednich letech vyslovene diletantskym pristupem planovacu hlavnich korporaci, kde se casto rozhoduji na zaklade kratkodobych trendu, pouhych dojmu nebo i vylozene naslepo, o realizacich masivnich dlouhodobych investic.
Z toho samozrejme vznikaji ztraty, ktere se mimojine umoruji opet jednorazovymi usporamy. Typicky se objevuji sanace zpackanych investic a projektu (spatny market research, nevhodne zvolena technologie, nacasovani do svetove krize, spatne zvolane zeme pro investici, apod.). Kapitolou samo o sobe je "stadni chovani" velkych japonskych korporaci, ktere naridi vsem svym napojenym firmam ucinit nejake zasadni obchodni rozhodnuti, pouze s ohledem na prospech ustredni firmy.
Pak dojde k tomu, ze analytikum je predhozen zdanlive pozitivni vysledek korporace A, ktery je vsak vykoupen ztratou korporace B, jez je primo majetkove navazana na korporaci A.
Vysledek je situace "navonenenho" obra stojiciho na hlinenych nohou svych spriznenych firem, ktere melou z posledniho. Dusledky si dovedete predstavit.
Dle meho je pro Japonsko jedina cesta.
Pujcit si v JPY (dokud to jde a mena je dostatecne pevna), oslabit menu (k tomu nevyhnutelne dojde), a vypracovat se zpet na status silne exportujici zeme = existuje rada uskali (svet se od 60-tych a 70-tych let 20. stoleti zmenil, coz si japonske ekonomicke elity jeste dostatecne neuvedomily)
Hlavni obtize vidim: v poklesu prakticke vzdelanosti (spousta teoretickych okecavacu a mezitim vymiraji skutecni odbornici), nastup Jizni Koreje a Ciny vcetne vyhroceni souboje o suroviny, ztrata strategicke politicko-ekonom. podpory ze strany USA (strach z Ciny).
Jinymi slovy, je cas se zbavit domnele bezpecnych japonskych aktiv.
Omlouvam se za strucnost v zaveru, ale mam i vlastni praci :)
Jk