Pokud by Česká národní banka (ČNB) sáhla k devizovým intervencím, předem by si nestanovila žádný konkrétní kurz. Na konferenci Euromoney ve Vídni to dnes řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Centrální banka už před koncem loňského roku avizovala, že není spokojena s nynějším kurzem koruny a nevyloučila, že by mohla měnu oslabit pomocí devizových intervencí.
"Pokud budeme muset měnu oslabit, uděláme to prostřednictvím směnného kurzu. Žádný cílový kurz ale stanovovat nebudeme," řekl Singer, jehož citovala agentura Reuters. ČNB tak nepůjde stejnou cestou jako švýcarská centrální banka, která už dříve stanovila, že kurz eura vůči franku nesmí klesnout pod 1,20 CHF.
"Pro mě je velmi nepravděpodobné, že bych navrhl něco takového, co mají Švýcaři. My jsme v dlouhodobém výhledu pořád ještě konvergenční zemí, takže nemůžeme uvažovat o stabilním kurzu. Takže my budeme spíš dělat to, co dělal Singapur," řekl Singer.
Singapur utváří svou měnovou politiku tak, že nechává kurz svého dolaru zpevnit nebo oslabit vůči měnám svých hlavních obchodních partnerů. A to v rámci stanoveného fluktuačního pásma. O tom, jaký kurz je pro korunu vhodný, se tak podle Singera bude asi rozhodovat zvlášť na každém jednání bankovní rady.Hlavní ekonom Patria Finance David Marek uvedl, že pokud by ČNB chtěla dosáhnout zhruba podobného efektu jako snížení své klíčové úrokové sazby na minus 0,5 až minus 0,25 procenta, musela by dosáhnout oslabení reálného efektivního kurzu koruny ve srovnání s loňským rokem o pět procent. Konkrétně to znamená oslabení devizového kurzu přibližně na 26,50 Kč/EUR. "Tato úroveň kurzu koruny dohromady s klíčovou repo sazbou ČNB 0,05 procenta odpovídají současné ekonomické situaci a prognóze pro letošní rok," dodal Marek.
V rozhovorech, které Singer v úvodu roku poskytl Týdnu a ČT, potvrdil připravenost ČNB intervenovat. Při všeobecném očekávání na trhu, že zásah centrální banky by mohl přijít ve druhé polovině roku, Singer uvedl, že je docela dobře možné, že to bude první polovina roku 2013. Singer uvedl, že ČNB vnímá vyčkávání domácností na příhodnější podmínky pro jejich investice do domu či automobilu a označil jej za nebezpečné. Pod tlakem tohoto vývoje (horší sentiment proti fundamentu a tento postoj domácností) byl loňský rok dle Singera o něco horší, než na základě fundamentu musel být. „Intervencí ČNB na koruně chceme dát najevo, že pravděpodobnost dalšího poklesu cen výrazně klesá,“ uvedl Singer.
Základní úrok ČNB je nyní fakticky na nule, klíčová sazba 2T repo dosahuje 0,05 procenta. Banka jej tam snížila loni v listopadu, do té doby byl o 0,2 procentního bodu vyšší. Singer dnes zopakoval, že základní sazby „zůstanou blízko nuly delší dobu“.
Česká republika má teď mnohem uvolněnější měnovou politiku než eurozóna. Ta drží základní úrok na 0,75 procenta, což je historické minimum. Na finančních trzích se ale spekuluje, že i Evropská centrální banka (ECB) by mohla přistoupit k dalšímu snížení úroků. Šéf ECB Mario Draghi ale hodnotí vyhlídky evropské ekonomiky nyní lépe, takže v dohledné době se s poklesem sazeb počítat zřejmě nedá.
(Zdroj: ČNB, čtk, Reuters)