Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomšík (ČNB): Negativní sazby možné, ne optimální. Jsem pro intervence. Hampl: Sentiment je za ekonomikou nejvíce v novodobé historii ČR

Tomšík (ČNB): Negativní sazby možné, ne optimální. Jsem pro intervence. Hampl: Sentiment je za ekonomikou nejvíce v novodobé historii ČR

12.12.2012 10:56, aktualizováno: 12.12. 12:39
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Úrokové sazby lze snížit až do záporných hodnot, ale zkušenosti z jiných zemí ukázaly, že to není optimální řešení. Nikdy ale neříkám nikdy, uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík v rozhovoru pro Ekonom. Z přímých intevencí a kurzu má Tomšík velký respekt, nicméně i jemu se v situaci, kdy není kam dále snižovat sazby, jeví jako neúčinnější nástroj. „Jsem připraven je použít,“ uvedl Tomšík.

Podle viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla je ke zlepšení ekonomiky potřeba překonat „největší rozdíl mezi fundamentem a sentimentem v novodobé historii Česka“, jak uvedl v rozhovoru pro Trendy 2013.

Negativní sazby možné, intervence účinnější

„Jsme malá otevřená ekonomika, ve které má smysl za účelem splnění inflačního cíle sledovat vývoj tzv. indexu měnových podmínek (tj. vývoj úrokových sazeb a měnového kurzu). Ve chvíli, kdy již nebudeme dále snižovat sazby, je otázka naprosto na místě. Ale já osobně mám z kurzu velký respekt, neboť objem devizových intervencí a z nich plynoucí aktuální výše kurzu jsou tokové veličiny. Když intervence spustíme a pak přerušíme či zastavíme, tak je vysoká pravděpodobnost, že se výše kurzu (toková veličina) vrátí zpět,“ uvedl Tomšík k otázce devizových intervencí a připomněl, že i ony mají vedlejší účinky. „Je jednoduché s intervencemi začít, ale je nutné mít na paměti všechny důsledky s tím spojené. Nicméně já jsem v zájmu naplnění inflačního cíle a stabilizace inflačních očekávání nikdy nevyloučil použití jakéhokoliv prostředku a tudíž jsem připraven podpořit i devizové intervence. Tím však zároveň říkám, že jsem ani nikdy nevyloučil použití dalších nástrojů měnové politiky, jako např. možnosti ovlivnění delšího konce výnosové křivky,“ uvedl Tomšík. ČNB vždy doposud prováděla operace pouze na krátkém konci výnosové křivky. „V této chvíli se však i mně zdají případné devizové intervence jako nejúčinnější nástroj a jsem připraven je použít v případě potřeby,“ uvedl Tomšík.

Také členka bankovní rady Eva Zamrazilová uvedla, že by podpořila intervence na české koruně. Dlouhodobá odpůrkyně takového kroku by dle svých dnešních slov rozhodnutí učinila, bude-li si jista, že kladný efekt slabší koruny pro české exportéry převáží nad negativním efektem na domácí poptávku skrze vyšší dovozní ceny, cituje její slova Reuters.

Analytici Societe Generale dnes vyslovili názor, že ČNB pravděpodobně nebude spěchat s devizovou intervencí na aktuálních úrovních kurzu české koruny. "Na trh nejspíš vstoupí, když koruna posílí pod 25 CZK/EUR, možná až ke 24,50 CZK/EUR," uvedli v dnešní zprávě. Také člen bankovní rady ČNB Kamil Janáček se včera vyslovil pro intervence na české koruně, tedy její prodeje v zájmu oslabení kurzu. Další uvolnění ale nevidí jako bezprostředně nezbytné nyní.

Sentiment nejdále od ekonomiky v novodobé historii ČR

Pro snížení sazeb na posledním měnovém jednání hlasoval také viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, který v rámci bankovní rady patří k jestřábům. „Reálná ekonomika ukazovala, že potřebovala další změkčování měnových podmínek. Představa, že by jí pomohl růst úroků, je mimo reálné uvažování,“ uvedl Hampl pro Trendy 2013. Na otázku o možném vyvolání obav, že ČNB čeká negativní vývoj ekonomiky, Hampl uvedl: „Naším cílem je cenová stabilita a byl by nesmysl, kdybychom své nástroje nepoužívali jen z obavy, že je část veřejnosti nepochopí.

Česká ekonomika má podle Hampla velmi zdravé základy. „Často na to zapomínáme a dostatečně si to neříkáme. Ve srovnání s většinou zemí na všechny světové strany má mnoho dobrých charakteristik: makroekonomickou stabilitu, cenovou stabilitu, nepředluženost domácností a podniků a relativně řiditelné veřejné finance, byť ty do budoucna zůstanou hlavním bolehlavem této ekonomiky. K tomu připočtěte fungující bankovní sektor. Dohromady všechny tyto fundamenty znamenají, že naše ekonomika je v zásadě zdravá. Kolik vyspělých zemí by dnes bylo šťastných, kdyby bylo v takové kondici,“ uvedl Mojmír Hampl směrem ke vnímanému rozdílu mezi skutečným stavem ekonomiky a náladou ve společnosti.

Podle Hampla se správné úsilí o ozdravení veřejných financí víc, a možná až nečekaně hodně, rozlilo i do dalších sektorů ekonomiky, včetně těch, které v zásadě žádný problém s předlužením nemají. "Když se podíváte na chování domácností a podniků, tak vidíte téměř neuvěřitelnou věc – i v časech, kdy části populace klesají reálné příjmy, vytvářejí nové úspory," upozornil Hampl.

Bankovní unie: Salámová metoda, chybějící záruky

Vladimír Tomšík formuloval body, které jsou z pohledu ČNB zásadní k tématu bankovní unie v Evropě. ČN dle něj požaduje zajištění, aby nedošlo k narušení stability a zdraví jednotlivých bank a tím i finanční stability ČR díky navrhovanému principu nadřazení a uplatnění skupinového zájmu nad zájmem národním či zájmem jednotlivých dceřiných institucí. „To bohužel návrh bankovní unie dnes jasně obsahuje,“ uvedl viceguvernér. Dalšími zásadními otázkami dle Tomšíka je, že „pravomoce a nástroje národního orgánu dohledu v oblasti předcházení a řešení krizí jsou dle návrhů bankovní unie přesunuty na úroveň dohledu mateřských bank (home dohledu) či až na evropskou úroveň (Evropský orgán pro bankovnictví)“ a dokonce, že bankovní unie počítala se zapojením národního systému pojištění vkladů do řešení problémů v jiných státech“, což by dle Tomšíka znamenalo předstupeň fiskální unie. Na druhé straně dle Tomšíka bankovní unie počítá s oslabením národního vlivu při tvorbě pravidel vnitřního trhu pro finanční sektor a navrhuje nerovné zacházení na jednotném trhu EU skrze trvalou veřejnou podporu pro instituce v bankovní unii prostřednictvím možnosti čerpání prostředků z fondu ESM, uvedl pro Ekonom. Navrhované řešení dle Tomšíka podporuje morální hazard a oslabuje zodpovědnost národních vlád za dlouhodobou fiskální udržitelnost.

Mojmír Hampl, který svůj názor na mýty v debatě kolem bankovní unie publikoval v názorech HN, mimo jiné upozorňuje, že málokdo dnes ví, že díky neformální „severní liberální koalici“ se ČR spolu s Británií, Polskem či Švédskem podařilo upravit lépe například hlasování v Evropské bankovní agentuře tak, aby nedocházelo k totálnímu válcování nečlenů bankovní unie při tvorbě bankovních pravidel pro celý společný trh EU. „Dnes přijatý návrh, aby se v této instituci hlasovalo odděleně dvojí většinou členů a nečlenů, je původně český,“ napsal Hampl.


Hampl dále mimo jiné uvedl, že není příznivcem gest, na druhou stranu si ale na hrozby vetem a podobné kroky dle něj zadělali především autoři návrhů bankovní unie. „Opět postupují evropsky salámovou metodou a nepředstavují všechny pilíře bankovní unie najednou,“ poznamenal Hampl. Na začátku je podle něj rozhodnutí, komu svěřit dohled, které vyžaduje jednomyslnost, a teprve pak přichází na řadu peníze, tedy kdo komu za co bude ručit a taky platit. „Tam už ale paradoxně obvykle neexistuje požadavek jednomyslnosti a země a jejich finanční sektor mohou být donuceny podílet se na nákladech, dokonce i tehdy, když nebudou členy bankovní unie,“ upozornil.

Řecko: Co tak nalézat udržitelná řešení...

Další tranše pomoci Řecku, která bude s nejvyšší pravděpodobností uvolněna v prosinci, podle viceguvernéra ČNB Hampla krátkodobě možná uklidní situaci, ale v Evropě podle něj máme problém zejména ve ztrátě konkurenceschopnosti a v předlužení více zemí. „Rád bych věřil tomu, že máme nalézat dlouhodobě udržitelná řešení. Dokud si veřejný sektor nepřizná, že musí radikální část peněz půjčených Řecku odepsat, zemi se nepomůže. Na to nemusíte odnikud vystupovat, nemusíte měnit měnu, ale musíte si přiznat, že jste udělal chybu a utrpíte ztrátu,“ uvedl Hampl pro Trendy 2013.

Podle viceguvernéra Tomšíka ČNB nemá žádnou oficiální pozici k ekonomické situaci v Řecku. „Můj osobní názor k této věci je ten, že konkrétně pro řeckou ekonomiku by bylo ekonomicky efektivnější uskutečnit vnější devalvaci než se vydat cestou devalvace vnitřní, která bude velmi nákladná (nominální i reálný pokles důchodů, vysoká míra nezaměstnanosti, atd.),“ uvedl Tomšík s tím, že vnější devalvace by znamenala opuštění eura. „Existují prokazatelná empirická fakta, že dnešní eurozóna je velmi vzdálená od tzv. optimální měnové zóny, tzv. teoretického konceptu, který je ekonomům známý již 50 let,“ podotkl viceguvernér pro Ekonom.

(Zdroj: ČNB, Ekonom, Trendy 2013, Reuters)


Čtěte více:

ČR má získat záruky pro stabilitu bank. Pro veto bankovní unie tak podle Kalouska přestává být důvod
12.12.2012 9:52
Česko by mělo dostat záruky, že tuzemské banky zůstanou stabilní. Zřej...

Váš názor
  •  
    12.12.2012 12:35

    Dlouhodobá údprkyně Eva Zamrazilová....co ten titul asi znamená?? neměla by Patrii zažalovat??
    marrtt
  • Intervence uz tady mela byt davno.
    12.12.2012 12:13

    Se zvysenim DPH o 4% na pocatku roku 2012 se mel zvednout i inflacni cil. Ted je jasne, ze intervence CNB nejsou dostatecne a domaci poptavka je nizka. Uz aby se neco udelalo.
    PaPe3814
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu