Australská centrální banka dnes snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na tři procenta. Náklady na úvěry tak klesly nejníž za posledních padesát let, na minimum stanovené v krizovém roce 2009. Důvodem je klesající tvorba pracovních míst v zemi a silná měna, která zatěžuje tamní průmysl i příjmy z turismu. Klíčová sazba klesla na rovná 3 procenta, v souladu s očekáváním analytiků.
Měnový výbor v čele s guvernérem Glennem Stevensem přistoupil již k šestému snížení sazeb za posledních 14 měsíců a čtvrtému od počátku letošního roku. Sazba je aktuálně na úrovni, na kterou klesla v dubnu roku 2009, nejnižší od roku 1960. Od května již úroky v zemi klesly o 1,25 procenta, přes dnešní snížení je však úroveň australských sazeb jednou z nejvyšších v rámci vyspělých zemí.
Nejistota ohledně vývoje ekonomik v USA, Evropě i Číně má dopad na australskou ekonomiku, uvedla centrální banka. Ačkoli australská ekonomika zůstává i v době zpomalování růstu globálního hospodářství relativně silná díky poptávce po komoditách z Číny, zvláště po železné rudě, zpomalování čínské ekonomiky na ni doléhá a budí obavy o další poptávku po nerostných surovinách i o vývoj investic do těžby, které v poslední době prudce rostly. Čína je největším vývozním trhem Austrálie.
Guvernér Stevens uvedl, že australský dolar zůstává „silnější, než mohlo být očekáváno“. Rozhodnutí uvolnit měnovou politiku je reakcí na zhoršující se trh práce (míra nezaměstnanosti je nejvýše za 2,5 roku) a nižší očekávané výdaje na těžbu. „Snížení sazeb je snahou vyrovnat přechod důrazu z komoditního sektoru na širší spektrum ekonomiky, které je citlivější na pohyb kurzu měny a výše úroků,“ uvedl stratég Nomury Martin Whetton. „(Z vyjádření banky) je cítit určitá míra frustrace z vývoje domácí měny,“ dodal. Kurz australského dolaru vůči americkému vzrostl po měnově-politickém rozhodnutí na 1,0442 z 1,0426 USD/AUD.
Australská měna za poslední čtyři roky posílila o 62 procent, především v neprospěch exportérů. K růstu míry nezaměstnanosti na 5,4 procenta přispěl především pokles pracovních míst ve stavebnictví za poslední rok, zatímco v těžařském sektoru počet zaměstnanců rostl. Klesající ceny nerostných surovin v minulém čtvrtletí a silná měna přiměly těžební společnosti včetně k odkladu projektů a snižování stavu zaměstnanců.
„Podíváme-li se do budoucna, podmínky na trhu práce budou zdrojem tlaku na mzdové náklady. Veřejné výdaje budou omezené. Krátkodobý výhled investic do nerezidenčních realit a investic mimo těžařský sektor obecně zůstává relativně slabý,“ uvedl guvernér centrální banky. „Data potvrzují, že vrchol investic do těžby se blíží, bude tak více prostoru pro posílení poptávky v dalších sektorech. Očekáváme růst soukromé spotřeby, ale návrat k silnému trendu před několika lety je nepravděpodobný,“ dodal Stevens.
Investoři očekávají, že úroky se budou dále snižovat, protože bude potřeba více podpořit poptávku spotřebitelů a slabý trh s bydlením. Pondělní zpráva ukázala, že maloobchodní tržby v říjnu stagnovaly, zatímco analytici čekali jejich růst o 0,4 procenta. Ve středu má statistický úřad zveřejnit údaje o růstu hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí. Analytici čekají mezičtvrtletní zvýšení jen o 0,6 procenta. V meziročním srovnání by tak tempo růstu zpomalilo na 3,2 procenta z 3,7 procenta.
(Zdroj: RBA, Bloomberg, čtk)