Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankéři na odstřel, část II.

Bankéři na odstřel, část II.

06.11.2012 13:25
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Když minulý týden někteří zaměstnanci švýcarské banky UBS přišli do práce a zjistili, že si jejich čipová identifikační karta jaksi „nerozumí“ s turniketem u vchodu, okamžitě věděli, že je zle. Jejich tušení se potvrdilo v okamžiku, kdy je korektní, leč nesmlouvavý příslušník ochranky eskortoval přímo na personální oddělení. Tam už na ně čekal plastový pytel s jejich osobními věcmi, informace o dvoutýdenním placeném volnu a výzva, ať se po této „dovolené“ zastaví pro dokumenty související s výplatou odstupného. Jinými slovy – „za hodinu ať už tady nejste“. 

 Lze úspěšně dovozovat, že pro většinu z nich to byl šok. Vzhledem k jejich průměrnému věku kolem třicítky se totiž jedná o generaci, která byla vychovávána a vzdělávána v době, kdy bankovnictví jako sektor ekonomiky jenom rostlo a pokud jej někdo nedobrovolně opouštěl, musel spáchat opravdu monstrózní průšvih. Časy se však mění a jak ve svém sloupku pro FT poznamenala Gillian Tett, optikou stoletého časového horizontu nejde o nic dramatického. Základem pro její názor je analýza newyorského ekonoma Thomase Philippona, za laskavého přispění Ariella Reshefa z University of Virginia. Na co oba pánové přišli?

• Objektem jejich zájmu je vývoj (čti kolísání) amerického bankovnictví jako segmentu tamní ekonomiky od roku 1880 do současnosti. Jedním z jejich hlavních závěrů je zjištění, že doba od konce sedmdesátých let do 2010-2012 byla z pohledu růstu významu bankovnictví opravdu bezprecedentní. Bankovnictví na počátku této periody tvořilo přibližně 4 % HDP, na vrcholu generovalo téměř 9 % HDP Spojených států! Podobně se chovaly platy – ještě v padesátých letech byly mzdy v bankách v porovnání se zbytkem ekonomiky na paritě, v roce 2007 byl tento poměr již 1,7x.

• Podobnou míru expanze jsme však již minimálně jednou zažili - na počátku 20. století. Mezi 1880 a počátkem třicátých let se kontribuce bankovnictví do HDP zvýšila z 2 % na 6 %. Platy se překvapivě chovaly úplně stejně, jako v předchozím bodě – z parity se širší ekonomikou se dostaly na poměr 1,7x.

• Po krachu v roce 1929 se bankovnictví prudce „smrsklo“ a pracovní místa v tomto odvětví zmizela. Míra tohoto poklesu byla tak veliká, že mezi 1940-1970 bankovnictví dokonce vypadalo jako „normální“ profese a zaměstnanci byli placeni podobně, jako lékaři či učitelé.

• Otázkou současnosti je, zda by podobná kontrakce mohla nastat i nyní? Prozatím se nic takového nestalo – i když průměrné platy v bankách klesly od roku 2007 o cca 20 %, šlo jen o korekci předchozího extrémního růstu. Důležité je zde slovíčko prozatím…

• Odpověď na předchozí otázku totiž možná opět poskytne historie. Ve třicátých letech začaly platy bankéřů v relativním vyjádření klesat až v jejich druhé polovině a kontribuce bankovnictví k HDP dosáhla vrcholu až v roce 1932, nikoliv roce 1929. Primárním důvodem byl pokles celé ekonomiky, ne jen bank a finančních společností. Druhým hlavním důvodem byla implementace Glass-Steagall Act (zákona, separujícího investiční a komerční bankovnictví), která nastala až v roce 1933. A uvědomění bankéřů, že charakter jejich profese se dramaticky změnil, nastalo ještě o něco později. Regulace, „deleveraging“ a v konečném účtování druhá světová válka tomuto procitnutí nepochybně napomohly měrou vrchovatou.

• Rychloposuvem se přesouváme do roku 2012 a vidíme, že jsme na tom velmi podobně. Celý proces je sice pomalejší (moderní ekvivalenty Glass-Steagallova zákona prozatím nejsou plně implementovány a změna bankovní kultury probíhá šnečím tempem), ale jistá podobnost tu nepochybně je. Platnost resp. účinnost pravidel Basel, Dodd-Frankova zákona či Volckerova pravidla není dokonalá, přesto již nyní začíná chování bank ovlivňovat. Když zmiňovaná UBS oznamovala propouštění 10,000 lidí, za hlavní důvod citovala neekonomičnost některých aktivit, jejichž rizikový a výnosový profil se za stávající resp. chystané regulace výrazně změnil. Podobně vypadá proces „de-pákování“ – banky se snaží, resp. budou snažit změnit svoji nabídku ve prospěch transparentnějších a méně rizikových produktů. Axel Weber (předseda představenstva UBS) se v tomto ohledu vyjádřil jasně – UBS s tím již začala a ostatní banky se nepochybně dříve či později přidají.

Tolik pánové Philippon a Reshef. Již mnohokrát jsem na tomto místě provětral svůj názor, že – ponecháme-li věci přírodě či jakémusi „přirozenému“ běhu věcí – samočistící proces nakonec stejně přijde. A pokud navíc přijmete hypotézu, že historie se opakuje, pak možná není daleko doba, kdy bankéři budou zase placení stejně jako průměrní lékaři či učitelé…

Uvidíme.

Hezký den,
Petr Žabža (zabza@patria.cz)


Čtěte více:

Finančníci hledají práci…
05.10.2012 14:24
Před nedávnem se v médiích objevil názor, že zanedlouho bude klasický ...
Kartářky vs. poradci  - 1:1
24.10.2012 17:28
Sejdou se takhle dvě kamarádky středního věku na kávu a přátelský „pok...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.10.2024
8:28Víkendář: Evropa u elektromobilů čtyři roky za Čínou?
05.10.2024
8:48Víkendář: Barclays vidí u americké ekonomiky důvody pro dlouhodobý optimismus, u Číny je obrázek jiný
04.10.2024
22:03US trhy oslavily příznivá data z trhu práce. Snižování sazeb bude pomalejší  
17:42Utahovací dilemata
17:20MONETA Money Bank, a.s.: MONETA Money Bank oznamuje snížení SREP kapitálového požadavku o 30 bazických bodů
16:56Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 2. června 2024
16:55Wall Street ze silných dat zatím příliš netěží, zato dluhopisy dostaly zásah  
16:55Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 1. října 2024
16:52Německé automobilky varují před cly na čínské elektromobily, žádají dohodu
16:30Technická analýza: Visa má nakročeno k úspěšnému závěru roku  
16:11Perly týdne: Tvrdé přistání v USA se nekoná, Čína se snaží prostimulovat k růstu
15:22Tomáš Vlk: Fed zpomalí, americký trh práce se nečekaně začal znovu utahovat  
14:34Pavol Mokoš: Konsolidace v USA a akciová rally v Číně
13:26Než otevře Wall Street: ZIM, Summit Therapeutics, Spirit Air  
11:57Brusel má zelenou k zavedení cel na čínské elektromobily, proti nebylo dost zemí
11:23Čína je připravena na fiskální bazuku v hodnotě 1,4 bilionu dolarů, tvrdí špičkový ekonom
10:14Akcie i dluhopisy v klidu vyhlížejí dobré zprávy z trhu práce  
9:06Rozbřesk: O tom, co pro Okunův zákon v USA letos nebude platit. Strach z úderu na íránská ropná zařízení posílá ropu o 5 % výše
8:55Čínské akcie dále rostou, investoři čekají na zprávu o mzdách v USA a futures jsou smíšené  
6:27Invesco: Oslabení nebo normalizace ekonomiky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data