Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský penzijní systém se rychle mění v obří černou díru

Čínský penzijní systém se rychle mění v obří černou díru

01.10.2012 12:11
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Stárnutí čínské populace přidělává starosti mnoha úředníkům a ekonomům zabývajícím se složitým důchodovým systémem druhé nevětší ekonomiky světa. Finanční zátěž pro státní rozpočet se zvyšuje i s rozšiřováním nepřehledného spletence programů, které před třemi lety začaly fungovat i ve venkovských oblastech.

Objem chybějících finančních prostředků na pokrytí penzijních výdajů by podle ekonomů mohl v následujících 20 letech dosáhnout 10,8 bilionu USD, což je částka převyšující třeba úctyhodné zahraniční rezervy Pekingu, které se pohybují kolem 3 bilionů USD.

Systém dále zatěžuje několik faktorů. Konzervativní čínské penzijní fondy se zatím drží bezpečných, avšak méně vynášejících aktiv, obyvatelstvo se dožívá stále vyššího věku, chodí častěji předčasně do důchodu a procento lidí v produktivním věku klesá.

Problém nabyl takových rozměrů, že se v příštím roce, po nástupu nové vládní garnitury, všeobecně očekává zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu. Stát bude muset navíc do penzijních fondů nalít miliardy jüanů, aby mohly být penze vypláceny v plném rozsahu.

Vyřešení penzijního hlavolamu je pro Čínu veledůležitým úkolem. Jistota solidního zajištění ve stáří dodá milionům vydělávajících lidí důvěru v budoucnost, což by je mělo rozhýbat k většímu utrácení a menšímu hromadění úspor. Ve výsledku by se ekonomika měla stát více závislou na domácí spotřebě, která by tak měla převzít štafetu od dosavadního tahouna růstu - investic.

Skokové stárnutí obyvatelstva je daní, kterou země platí za kroky k radikálnímu omezení růstu populace v 70. letech minulého století, známé jako politika jednoho dítěte. Počet lidí starších 65 let dnes v Číně dosahuje 126 milionů, což odpovídá celkovému obyvatelstvu Japonska. Proces navíc probíhá extrémně rychle. Zatímco ve Velké Británii či Spojených státech demografický přechod trval jedno století, Čína si ho odbude za 40 let. Obrat k nezvratnému zmenšování ekonomicky aktivní části obyvatelstva by měl přijít už za tři roky.

Vláda si je výzev vědoma a v odpověď urychlila zavedení dobrovolného systému penzijního připojištění pro 657 milionů lidí z venkova, který funguje od roku 2009. Na dosažení minimálního důchodu 55 jüanů (kolem 9 USD) měsíčně, což je zhruba desetina venkovské průměrné mzdy, je potřeba odvádět alespoň 100 jüanů ročně pro dobu 15 let. Ve východních provinciích a velkých městech jsou penze až třicetkrát vyšší, jelikož si lidé i zaměstnavatelé mohou dovolit přispívat do systému víc.

Většinu finančního břemene však nese stát, bez ohledu na typ systému. V minulém roce musel Peking dotovat rozpočet venkovského penzijního programu skoro ze dvou třetin, individuální příspěvky stačily na pokrytí 39 % výdajů.

Na první pohled se penze v absolutním měřítku kvůli nízkým výplatám nezdají být tak velkou zátěží. Srovnávací studie OECD však čínský systém zařadila mezi nejštědřejší a nejhůře udržitelné. Nahrazovací poměr (replacement rate), který v čitateli udává potenciální důchodové příjmy po odchodu z pracovního procesu a ve jmenovateli průměrnou mzdu za odpracované roky, činí v Číně velmi slušných 78 %, což je nad průměrem OECD ve výši 57 %. Ve Francii tento poměr činí 49 %, ve Spojených státech 39 %, v Řecku po zavedení reforem klesl ze 110 % na 85 %.

Rostoucí náklady a chybějící zdroje financování dohnaly stát do situace, kdy 40 % rozpočtových příjmů jde na penze, oproti 15 % v Japonsku, tvrdí OECD. Čínská akademie věd ve své studii uvedla, že místní samosprávy jsou v tak zoufalém postavení, že přečerpávají peníze z účtů mladých pracujících, aby mohly vyplatit současné důchodce.

V roce 2010 činila „díra“ v penzijním rozpočtu 16,5 bilionů jüanů. Do roku 2033 by se podle ekonomů Deutsche Bank (31,42 EUR, 2,20%) měla zvětšit na 68 bilionů jüanů, což bude odpovídat asi 40 % čínského HDP (při předpokládané 6% míře růstu ekonomiky). Na vyrovnání penzijních účtů bude třeba do nich přesměrovat 80 % dividend státních podniků, jinak zemi podle Deutsche Bank čeká „obrovský fiskální tlak“.

(Zdroj: Reuters, Xinhua, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.02.2025
22:01Výsledková sezona v USA: Palantir láme rekordy  
17:20Počet investorů v Česku roste, chtějí se zajistit na stáří a ochránit před inflací. S Janou Brodani o motivacích a bariérách Čechů při investování
17:03Čistý zisk nápojové firmy PepsiCo ve čtvrtletí vzrostl o 17 procent
17:00S&P500 opět roste po strachu na trhu  
16:51ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti Veolia Energie ČR
16:40Tlumiče na doraz
15:32Průzkum AKAT: Více než polovina dotázaných investuje pravidelně, zejména kvůli zajištění na stáří
15:30Infineon: Příjemné výsledkové překvapení od výrobce čipů  
15:18Jakub Blaha: Spotify zaznamenalo první roční zisk v historii  
14:15Témata akciového trhu: Výnosy dluhopisů, cla a co dokáže DeepSeek?
12:49BBC: Trumpova konfrontační politika s obchodními partnery se zatím vyplácí
11:57Jakub Blaha: Palantir roste díky zrychlujícím tržbám a skvostnému výhledu  
11:27Plné zavedení Trumpových cel srazí S&P 500 o 5 procent, počítá stratég Goldman Sachs  
10:41Evropské trhy bez jasného směru. Mexiko s Kanadou cla odvrátily, Čína oznámila odvetu  
9:07Rozbřesk: Tuzemský průmysl zůstává v útlumu. Jak na Česko dopadnou Trumpova cla?
9:06Banka UBS je za čtvrté čtvrtletí zpět v zisku, vydělala 770 milionů USD
8:56Čína reaguje na Trumpova cla, Kanada zuří, Musk je pod palbou a evropské futures jsou smíšené  
03.02.2025
18:16František Kronus: Jak Trumpova cla hýbají trhy a jak ochránit portfolio před volatilitou
17:09FX Strategie: Obchodní války jsou hlavní riziko pro oslabení koruny. S Trumpem nuda nebude, jak se už ukazuje na Mexiku  
17:07Ztráty akcií se zmenšují. Cla na Mexiko se o měsíc odkládají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách